Szukaj

Hilary Koprowski nie żyje: wynalazca szczepionki przeciw polio miał 96 lat

Podziel się
Komentarze0

Dr Hilary Koprowski, wirusolog-pionier, który opracował pierwszą doustną szczepionkę przeciw polio, zmarł w ubiegłym tygodniu w swoim domu w Filadelfii. Mimo że nie tak powszechnie znany, jak jego koledzy Jonas Salk i Abert Sabin, dr Koprowski w latach 50 prowadził badania, które pokazały po raz pierwszy w historii, że możliwe jest szczepienie przeciwko polio, tej upośledzającej i czasami śmiertelnej chorobie, która na szczęście już została wyeliminowana.Christopher, syn dr Koprowskiego, powiedział: - Ojcu podobało się naukowe uznanie jego prac, ale bez sławy, jaką zdobyli Salk i Sabin. Cieszył się, że mógł pracować w spokoju.

Christopher Koprowski, który jest szefem onkologii w Christiana Care Health System w Wilmington, dodaje: - Ojciec był chory od wielu miesięcy. Zmarł w tym samym domu, w którym żył od 1957.

Doustna szczepionka dr Koprowskiego posługiwała się żywym wirusem i została opracowana ok. 2 lata przed szczepionką Salka w zastrzyku, w której zastosowano martwego wirusa.


Albert Sabin, który czasami współpracował z dr Koprowskim, opracował skuteczniejszą wersję doustną, która nie wymagała wspomagania i została zatwierdzona w USA.

W 1957 dr Koprowski został dyrektorem The Wistar Institute w Filadelfii i na jego czele pozostawał do 1991. Pod jego przewodnictwem, instytucja opracowała szczepionkę przeciwko różyczce, która pozwoliła wyeliminować chorobę z większej części świata. W tym samym czasie instytut opracował również skuteczniejszą szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Urodzony w Polsce Koprowski był również utalentowanym muzykiem. Kiedy przebywał na emigracji w Rio de Janeiro, zarabiał pieniądze, ucząc gry na pianinie. W końcu zdecydował się na emigrację do USA, gdzie znalazł pracę w laboratorium.

Jego syn podsumowuje: - Był wspaniałym tatą, barwnym i charyzmatycznym. To chyba najbardziej błyskotliwa osoba, jaką kiedykolwiek spotkałem.

Komentarze do: Hilary Koprowski nie żyje: wynalazca szczepionki przeciw polio miał 96 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz