Szukaj

GMO: badanie ujawnia ich toksyczność dla zwierząt

Podziel się
Komentarze0

Organizmy genetycznie modyfikowane (GMO) mają być szkodliwe dla zwierząt, które są nimi karmione. Tak właśnie zdaje się udowadniać badanie przeprowadzone na 19 GMO, czyli na odmianach soi i kukurydzy. Badanie to ujawniło oznaki toksyczności dla wątroby i nerek zwierząt.Na swojej stronie internetowej, francuska komisja niezależnych badań i informacji nad genetyką (CRIIGEN) podzieliła się rezultatami pewnego badania nad efektami dla zdrowia związanymi z organizmami genetycznie zmodyfikowanymi, którymi są karmione zwierzęta.

Kierowane przez pana Gilles-Éric Séralini, profesora na Uniwersytecie w Caen (Francja) oraz przewodniczącego rady naukowej CRIIGEN, badanie to w rzeczywistości zainteresowało się możliwą toksycznością 16 odmian kukurydzy oraz soi prezentujących 80% wszystkich GMO uprawianych na całym świecie.

Prace tych badaczy, opublikowane w przeglądzie Environmental Sciences Europe, odniosły się w ten sposób do danych z testów przeprowadzonych na szczurach karmionych przez trzy miesiące przez firmy biotechnologiczne. Przeanalizowali oni parametry biochemiczne krwi oraz moczu tych zwierząt, jak wyjaśnia CRIIGEN, i w ten sposób ujawnili istnienie oznak toksyczności.


Jeśli więc nawet naukowcy nie mogą mówić o chronicznej toksyczność GMO, z powodu krótkości trwania testów, która była wymogiem producentów, to jednakże naukowcy zaobserwowali w nerkach i w wątrobie szczurów oznaki, które mogły oznaczać pojawienie się chorób przewlekłych.

Badacze chcą teraz przeprowadzić nieco dłuższe badania, aby określić precyzyjnie poziom toksyczności, jaką mogą sobą przedstawiać organizmy genetycznie modyfikowane, życząc sobie tym razem, aby żadna minimalna długość nie była już narzucana testom nad organizmami uprawianymi na wielką skalę.

Jest to zresztą fakt, który sam pan Gilles-Éric Séralini ocenia jako "społecznie nieakceptowalny, jeśli chodzi o dziedzinę zdrowia publicznego". Zresztą, naukowcy uczestniczący w tym badaniu głoszą „alternatywę dla prób nad konwencjolnalnym jedzeniem, które pozwolą zrozumieć biologiczne znaczenie różnic statystycznych”.

Komentarze do: GMO: badanie ujawnia ich toksyczność dla zwierząt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz