Szukaj

Gluten w produktach do makijażu

Podziel się
Komentarze0

Ludzie z celiakią są przyzwyczajeni do szukania glutenu w swoim jedzeniu, ale powinni oni być również świadomi glutenu ukrywającego się w ich produktach kosmetycznych i toaletowych, jak ostrzegają badacze na narodowym spotkaniu gastroenterologów w Waszyngtonie, w USA.Etykietki na produktach spożywczych zawsze informują o zawartości glutenu. Gluten to typ proteiny, która znajduje się w zbożach, w mąkach, w jęczmieniu, i w innych ziarnach. Ale, opakowania balsamów do ciała oraz innych produktów kosmetycznych raczej rzadko dostarczają tę informację, nawet jeśli wiele produktów zawiera substancje pochodzące z nasion, mówi pani doktor Pia Prakash z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona (George Washington University).

Szminki i pudry, a także podkłady, prawdopodobnie są tymi, których należy się obawiać najbardziej, a nigdy przecież nie widzimy tak naprawdę listy składników na tych produktach, dodaje jeszcze doktor Pia Prakash, która pomagła przeprowadzić to badanie.

Badaczka wraz ze swoimi kolegami obserwowała strony internetowe 10 wiodących firm kosmetycznych. Odkryli oni, że właściwie żadna z tych firm nie dostarczała żadnej informacji na produkcie o zawartości glutenu.

Ocenia się, że 2 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych ma chorobę trzewną. Kiedy ci ludzie jedzą gluten, ich układ odpornościowy atakuje pewne struktury w jelicie cienkim – tak zwane kosmki. Kosmki są niezbędne do absorbowania składników odżywczych z jedzenia. Objawy jakie mogą się pojawić to: biegunki, utrata wagi, bolące stawy, zmęczenie, wzdęcia. Jedyną drogą leczenia choroby glutenowej jest ... unikanie glutenu.


Na corocznym spotkaniu American College of Gastroenterology, Pia Parkash i jej koledzy zaprezentowali przypadek 28-letniej kobiety z chorobą trzewną, której skutecznie udało się kontrolować objawy choroby poprzez ograniczanie ilości glutenu w diecie. A kiedy zaczęła używać nowego balsamu do ciała, zaczęła się nagle pojawiać swędzącą, pęcherzykowata wysypka na njej rękach, jak również wzdęcia brzucha oraz biegunka. Dodatkowo, objawy te zniknęły natychmiast, jak tylko przestała używać rzeczonego balsamu.

Praktycznie każdy, kto jest wrażliwy na gluten, mógłby doświadczyć tej samej reakcji, jak mówi pani doktor Marie Borum, która jest główną autorką tego badania oraz profesorem medycyny na George Washington University.

Gluten nie może być absorobowany przez skórę, ale ludzie mogą przypadkowo wchłonąć niewielkie ilości ze szminki, balsamu, a także innych produktów, jeśli mieli je na rękach, albo używali ich wokół swoich ust. Konsumenci oraz służba zdrowia powinni być świadomi tego typu kontatku z glutenem, mówi jeszcze doktor Marie Borum.

Jeśli koncentrujesz się jedynie na jedzeniu, może pominąć coś, co jest bardzo ważne i co może bardzo wpłynąć na jakość twojego życia. W jaki więc sposób pacjenci z nietolerancją glutenu mogą unikać tego składnika w produktach kosmetycznych i toaletowych?

Cała garść producentów robi produkty bezglutenowe, a konsumenci mogą bezpośrednio skontaktować się z firmami, aby dowiedzieć się, czy ich kosmetyki zawierają ten składnik. Kiedy produkty zawierają gluten, ostrzeżenie na etykietce jest obowiązkiem, ale zwykłe szukanie słowa „gluten” nie wystarczy, mówią badacze. Albowiem, witamina E znajdowana w wielu produktach pielęgnujących może pochodzić ze zboża i zawierać gluten, nawet jeśli na etykietce widnieje tylko „witamina E”, ostrzega jeszcze pani Marie Borum.

Komentarze do: Gluten w produktach do makijażu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz