Szukaj

Gen uprzejmości?

Podziel się
Komentarze0

Jak uważają niektórzy badacze, bycie miłym, troskliwym i wartym zaufania jest zapisane w naszym DNA. Jeżeli więc jesteś naturalnie miłą i empatyczną osobą, niekoniecznie jest to twoja osobowość. Może być to twoje DNA. Nowe badanie, które ukazało się w naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences sugeruje właśnie to drugie.


Albowiem, jak stwierdzają amerykańscy badacze z Kalifornii, z Oregonu i kanadyjscy z Toronto, zidentyfikowano właśnie wariację genu, która zdaje się być związana z byciem miłym i wartym zaufania.

Dla celów swojego badania, naukowcy zidentyfikowali genotypy 46 osób (23 pary) jako GG, AG bądź AA. Ludzie, którzy mieli genotyp GG byli ludźmi najbardziej prospołecznymi; ludzie z genotypem AG oraz AA byli mniej empatyczni albo mieli rodzicielską czułość, a także mniej pozytywnych emocji (przypomnijmy, że jest około 3 miliardy różnych oznaczeń, które składają się na nasz kod genetyczny).

Wtedy, badacze nagrali pary i poprosili każdego partnera o opisanie momentu cierpienia. Obserwatorzy z zewnątrz następnie obejrzeli te nagrania i zostali poproszeni o ocenę jak troskliwa, warta zaufania i miła była osoba, która słuchała swojego partnera opowiadającego o historii cierpienia.

Badacze odkryli, że z 10 osób ocenionych jako najbardziej „prospołeczne”, sześć z nich miało genotyp GG. A z 10 osób ocenionych jako najmniej wartych zaufania, dziewięć miało genotyp AA albo AG. Obserwatorzy z zewnątrz byli w stanie wykryć te genotypy w ciągu 20 sekund zaledwie.


Zadziwiające było stwierdzić, jak bardzo dane idą w parze z genotypem, stwierdza pani Sarina Rodrigues Saturn, profesor psychologii na uniwersytecie Oregon State University. Ma to pewien sens, iż gen kluczowy dla społecznego przetwarzania, niesie ze sobą takie wyniki.


Inne badania wykazały, że ci ludzie są dobrzy w ocenianiu innych na dystans, a pierwsze wrażenie naprawdę ma znaczenie. Powód, dla którego geny zdają się robić tak wielką różnicę w tym, jak troskliwą postrzegamy daną osobę, jest związany z receporem oksytocyny. Oksytocyna jest hormonem, który z kolei jest związany z zaufaniem, miłością oraz społecznym uznaniem.

Gen receptor oksytocyny stał się przedmiotem wyjątkowego zainteresowania, ponieważ pewna liczba badań sugeruje, że jest on związany z tym, w jaki sposób prospołeczni ludzie widzą siebie samych, stwierdza badacz Aleksandr Kogan z uniwersytetu University of Toronto.

Nasze badanie postawiło pytanie czy różnice te objawiają się same z siebie w zachowaniach, które są szybko wykrywane przez obcych. I okazało się, że tak jest, wyjaśnia Aleksandr Kogan. Aczkolwiek, nie oznacza to, że ludzie, którzy nie mają genotypu GG, są skazani na bycie na zawsze nieprzyjaznymi.

Inne czynniki również mogą wpłynąć na to, jak przyjacielska i miła jest dana osoba, a ten gen receptor oksytocyny jest po prostu jednym z tych czynników,
wyjaśnia jeszcze naukowiec.

Bądźmy mili, będziemy zdrowsi

Inne badania pokazują, że bycie miłym jest dobre dla zdrowia. Albowiem, badacze z uniwersytetu University of California przedstawili ostatnio badanie, które wykazało iż zdolność do pomagania bliskim jest związana z aktywacją strefy mózgu odpowiadającej za nagrodę, wyjaśnia Daily Mail.

W tym badaniu, które zostało opublikowane w dzienniku Psychosomatic Medicine, badacze poddali elektrowstrząsom dziesięciu mężczyn, na których patrzyły ich partnerki. Rezonans magentyczny ujawnił, że kobiety, które były w stanie trzymać swojego towarzysza za rękę, miały większą aktywację w prążkowiu brzusznym (strefa mózgu, łac. ventral striatum) i w innych regionach mózgu, niż kobiety, które nie były w stanie wspierać swojego chłopaka.

Komentarze do: Gen uprzejmości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz