Szukaj

Football: zbyt częste uderzanie w piłkę głową może prowadzić do uszkodzeń mózgu

Podziel się
Komentarze0

Według amerykańskich badaczy, piłkarze, którzy zbyt często uderzają w piłkę głową, narażają swój mózg na poważne ryzyko, która może prowadzić do poważnych problemów z pamięcią, koncentracją, a nawet wzrokiem. Wiedzieliśmy już wcześniej, że niektóre brutalne sporty, takie jak boks, mogą poważnie uszkodzić mózg. Ale dzisiaj, to właśnie piłka nożna została zaatakowana przez badaczy amerykańskich.A bardziej precyzyjnie, badacze donoszą o ryzyku, jakie wiąże się z pewną czynności, regularnie wykonywaną przez piłkarzy: uderzanie w piłkę głową.

Naukowcy wyjaśniają, iż rzeczywiście znaleźli "rozstrzygające dowody" na to, że w mózgu zachodzą poważne zmiany, spowodowane zbyt często powtarzanymi „główkami”.

Ich zdaniem, dla tych piłkarzy, którzy w ten sposób uderzali w piłkę ponad 1 000 razy na rok, czyli 20 razy w ciągu meczu, i grali regularnie, ryzyko było naprawdę poważne. Aby znaleźć takie dowody, naukowcy z kolegium medycyny Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku zrealizowali skanery mózg 32 piłkarzy amatorów, których średnia wieku była blisko 31 lat, i którzy regularnie grali w piłkę nożną od dzieciństwa.

Piłkarze zostali również zapytani o częstotliwość z jaką uderzali w piłkę głową, a następnie sklasyfikowani w zależności od tego parametru. W ten sposób, okazało się, że ci piłkarze, którzy najczęściej robili „główki”, mieli więcej zniszczonych komórek nerwowych w istocie białej mózgu.


Dzięki skanerowi mózgu, badacze amerykańscy również oszacowali ilość molekuł wody, które przemieszczały się wzdłuż aksonów komórek i wydedukowali z tego wynik nazwany FA, czyli anizotropią frakcyjną. Wcześniejsze badania wykazały związek między niską anizotropią frakcyjną a problemami mózgowymi u pacjentów dotkniętych traumatycznymi urazami mózgu.


Między dwoma grupami, istnieją znaczące różnice w FA, w pięci regionach mózgowych, w płacie czołowym i w regionie skroniowo-potylicznym. Piłkarze, którzy uderzali najczęściej głową w piłkę, mieli FA znacząco niższą w tych właśnie strefach mózgowych, wyjaśnia doktor Michael Lipton, który uczestniczył w tym badaniu.

Postępująca degeneracja komórek nerwowych?

Pięć zidentyfikowanych regionów mózgu bierze udział w procesach uwagi, pamięci i funkcjonowania, ale również w procesach wizualnych. Jednakże, jak precyzuje doktor Michael Lipton, samo uderzanie głową w piłkę nie wystarczy, żeby uszkodzić włókna nerwowe w mózgu. To właśnie powtarzalność tego gestu może wyzwolić kaskadę odpowiedzi, która prowadzi do degeneracji komórek nerwowych.

To, co tutaj wykazaliśmy, to rozstrzygające dowody na to, że zmiany mózgowe, przypominające traumatyczne urazy mózu, zdarzają się u tych piłkarzy, którzy bardzo często uderzają głową w piłkę, podsumowuje doktor Michael Lipton.

Football jest sportem najpopularniejszym na świecie w tym momencie, a więc rezultaty te tym bardziej powinny być brane na serio pod uwagę, podkreślają badacze.

Całe badanie zostało zaprezentowane przed towarzystwem Radiological Society of North America.

Komentarze do: Football: zbyt częste uderzanie w piłkę głową może prowadzić do uszkodzeń mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz