Szukaj

Flora jelitowa zbyt mała u blisko 25% populacji!

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w Nature alarmuje, iż ok. ¼ populacji, a w szczególności ludzie otyli, mają zbyt mało bakterii jelitowych, niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia. Europejscy naukowcy zrealizowali analizę genetyczną ludzkiej mikroflory jelitowej u 292 Duńczyków.Spośród nich 169 osób było otyłych. Rezultaty nie kłamią: 25% uczestników miało przeciętnie o 40% mniej bakterii jelitowych w porównaniu do osób o normalnej wadze.

Prof. Oluf Pderesen z University of Copenhagen, autor badania, mówi: - Dodatkowo u ludzi tych bakterie flory jelitowej były o wiele mniej zróżnicowane. Poza tym mieli o wiele więcej bakterii powodujących zapalenie w ciele.

Wiemy, że ludzkie jelita potrzebują zróżnicowanych bakterii, aby utrzymać dobre zdrowie organizmu. Flora jelitowa bowiem wzmacnia układ odpornościowy, produkuje witaminy oraz komunikuje się z komórkami nerwowymi i komórkami produkującymi hormony w układzie jelitowym.


Mikrobiota odpowiada także za produkcję bioaktywnych substancji, które przenikają do krwiobiegu i wpływają na biologię organizmu.

Prof. Pedersen kontynuuje: - Redukcja flory jelitowej była najsilniejsza u osób otyłych. A ludzie mający mniej liczną florę jelitową, a także mniej zróżnicowaną, są bardziej otyli niż reszta.

Stwierdzono u nich także przewagę bakterii, które mogą powodować łagodne zapalenia układu trawiennego i całego ciała, co odzwierciedliły próbki krwi, pobrane od uczestników.

Analizy wykazały stan chronicznego zapalenia, o którym wiadomo, że wpływa na metabolizm oraz zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowiec dodaje jeszcze, że nie wiadomo, czy brak bakterii jelitowych jest przyczyną czy konsekwencją otyłości. Przypuszcza też, że dieta może być tutaj kluczowym czynnikiem.

Mówi: - Ostatnie francuskie badanie udowodniło, że ludzie z nadwagą, przestrzegający niskotłuszczowej diety przez 6 tygodni, doświadczyli poprawy we florze jelitowej zarówno pod kątem liczebności bakterii, jak i ich zróżnicowania. Oznacza to, że niektóre szkody wyrządzone florze jelitowej można naprawiać dzięki prostym zmianom w diecie.

Komentarze do: Flora jelitowa zbyt mała u blisko 25% populacji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz