Szukaj

Ekstrakt z zielonej herbaty, aby zredukować zaniki pamięci?

Podziel się
Komentarze0

Ekstrakt z zielonej herabty, bogaty w teaninę, może okazać się użyteczny w przypadku osób dotkniętych lekkimi zanikami pamięci. Tak przynajmniej pokazują rezultaty pewnego badania klinicznego, przeprowadzonego w Korei Południowej, na 91 pacjentach, którzy cierpieli na zaburzenia pamięci.Przez 4 miesiące, badani zażywali 4 kapsułki dziennie ekstraktu z zielonej herbaty albo placebo. Zostali oni poddani, przed rozpoczęciem próby klinicznej, w środku badania, a także po jego zakończeniu, testom neurologicznym mającym zmierzyć wydolność ich pamięci.

Dwadzieścia cztery osoby spośród nich musiały również przejść kilka sesji badań elektroencefalograficznego (obrazowanie medyczne aktywności mózgu), mającego na celu odkrycie zauważalnego działania na aktywność mózgu w godzinach następujących po spożyciu ekstraktu.

Według rezultatów, uczestnicy, którzy zażywali ekstrakt z zielonej herbaty, w sposób skromny, ale jednak znaczący, poprawili wydolność swojej pamięci, pod koniec badania; podczas gdy pamięć uczestników z grupy placebo pozostała bez zmian.

Autorzy badania donoszą, że efekt ten był bardziej zaznaczony u ludzi, którzy byli mniej dotknięci przez zaniki pamięci na początku próby. Badacze wierzą, że ekstrakt z zielonej herbaty, bogaty w teaninę, może sprzyjać hamowaniu deterioracji zdolności kognitywnych, szczególnie jeśli leczenie jest podjęte już w momencie pojawienia się pierwszych objawów.


Badacze przypominają, że zaburzenia pamięci, nawet lekkie, często są preludium do pojawienia się poważniejszych zaburzeń poznawczych, a nawet choroby Alzheimera.

Elektroencefalogramy wkonane w trakcie tej próby wskazują, że fale theta mózgu wzrosły znacząco 3 godziny po tym, jak pacjenci zażyli swoje kapsułki z ekstraktem z zielonej herbaty. Według autorów badania, wzrost tego typu aktywności mózgowej w płatach skroniowych, w płatach czołowych, w płatach potylicznych oraz w płatach ciemieniowych, ma być związany z lepszą skutecznością funkcji kognitywnych.

Teanina

Teanina jest aminokwasem naturalnie obecnym w herbacie, niezależnie od tego, czy chodzi o herbatę czarną czy zieloną. W przeciwieństwie do teiny, teanina nie zawiera kofeiny i działa ona bezpośrednio na mózg: jej  właściwością jest przede wszystkim zwiększanie produkcji dopaminy oraz serotoniny.

Sto gram herbaty zawiera generalnie od 1 g do 2g teaniny, w zależności od typu konsumowanej herabaty. Niektóre herbaty, takie jak czarna Ceylon Pekoe (Sri Lanka) albo herbata zielona Gyokuro (Japonia), mogą zawierać blisko 3 g teaniny na 100 g napoju.

Dzienna dawka teaniny, którą zażywali uczestnicy zaprezentowanego tutaj badania, wynosiła 2,4 g, czyli od 2 do 3 filiżanek kawy, ze względnie niską zawartością teaniny. Czterech z jedenastu naukowców, którzy przeprowadzili te badania, było pracownikami producenta użytego ekstraktu, czyli koreańskiej firmy LG Household and Health Care Co., Ltd.

Komentarze do: Ekstrakt z zielonej herbaty, aby zredukować zaniki pamięci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz