Szukaj

Dzisiejsi palacze mają większe problemy z rzuceniem palenia

Podziel się
Komentarze0

Jeśli jesteś dzisiejszym palaczem, możesz mieć większe problemy z rzuceniem palenia, według nowego badania. A naukowcy wierzą, że wina może leżeć po stronie genów. Badacze z uniwersytetu University of Colorado w Boulder przeanalizowali dane na temat palenia odnoszące się do 596 par bliźniaków. Spośród tych bliźniaków, 363 było bliźniakami jednojajowymi, a 233 par dwujajowymi.Badacze odkryli, że kiedy jeden z jednojajowych bliźniaków rzucał palenie, w 65% przypadków drugi bliźniak również przestawał palić. Ale jeśli o bliźniaki dwujajowe, kiedy jeden z dwujajowych bliźniaków rzucał palenie, w 55% przypadków drugi bliźniak również przestawał palić, jak podają badania zamieszczone w Demography.

Czy w grę może wchodzić tutaj czynnik genetyczny?


Ponieważ bliźniaki jednojajowe dzielą tę samą pulę genów, a bliźniaki dwujajowe nie, statystycznie istotna różnica sugeruje, że czynnik genetyczny może wpływać na zdolność do rzucenia palenia, mówi jeden ze współautorów badania, profesor socjologii Fred Pampel.


Główną różnicą jest to, że populacja palaczy bardzo znacząco się zmieniała przez cały ten czas. A techniki rzucania palenia być może będą musiały się również zmienić, żeby sobie z tym poradzić.

Genetyczne wpływy są silniejsze teraz niż były w przeszłości, co oznacza, że palacze są dziś bardziej zatwardziałymi palaczami. Badacze mówią, że w przeszłości – dajmy na to, przed rokiem 1975, kiedy zaczęła się legalizacja palenia – ciężko było stwierdzić, czy jakikolwiek czynnik genetyczny wchodzi w grę, ponieważ wtedy było bardzo dużo ludzi palących papierosy.

Ateraz, kiedy palących jest coraz mniej, łatwiej można zaobserwować czynnik genetyczny. Jednakże, palenie papierosów nie powinno być widziane jako wybór, ale jako uzależnienie, dodają jeszcze naukowcy.

Sondaż Gallup-Healthways Well-Being Index pokazuje, że dzisiaj 21% Amerykanów pali papierosy, co jest poziomem mniej więcej takim samym, jaki był w 2008 roku. Południowe i środkowo-zachodnie stany mają największy procent palących mieszkańców w skali kraju.

A w ostatnim miesiącu, HealthDay donosił, że blisko 75% dzisiejszych palaczy jest uważanych za uzależnionych w wysokim stopniu od nikotyny. Poziom wysokiego uzależnienia od nikotyny wzrósł o 32% w latach od 1989 do 2006.

Komentarze do: Dzisiejsi palacze mają większe problemy z rzuceniem palenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz