Szukaj

Dowiedz się, jak możesz pomóc, gdy dochodzi do zakażenia!

Podziel się
Komentarze0

Do zakażenia ran może dojść, gdy do otwartego skaleczenia przedostają się mikroorganizmy ze zranionej powierzchni, z otaczającego powietrza lub palców. W takich przypadkach konieczna jest wiedza jak zapobiec rozszerzeniu się zakażenia i w razie czego zapewnienie pomocy lekarskiej.

Dowiedz się, jak możesz pomóc, gdy dochodzi do zakażenia!


Raną określa się uszkodzenie ciągłości skóry, głębszych tkanek lub narządów w wyniku urazu mechanicznego. Rana może powodować nie tylko ubytek krwi, ale także może wywołać zakażenie ogólne lub miejscowe. Jeśli brud z zewnątrz dostanie się do rany, może to spowodować poważne skutki. Drobnoustroje mogą bardzo szybko się rozmnażać i prowadzić do posocznicy – ogólnego zakażenia organizmu, a czasami do rozwoju tężca.

Jak rozpoznać zakażenie?

W przypadku rozwoju zakażenia rany najczęściej występują charakterystyczne objawy, takie jak:
  • potęgujący ból i owrzodzenie rany;
  • powiększenie węzłów chłonnych szyi, dołu pachowego i pachwiny.
  • pulsowanie, pieczenie i zaczerwienienie brzegów rany oraz pojawienie się ropnej wydzieliny;
Pojawienie się wydzieliny ropnej zazwyczaj nie jest niebezpieczne, przedłuża tylko czas gojenia się rany i podtrzymuje możliwość rozszerzenia się infekcji na cały organizm. Niektóre przypadki zakażenia mogą się również objawiać wystąpieniem czerwonych pręgów na skórze kończyn, które są skierowane ku węzłom chłonnym.

W przypadku, gdy zakażenie rozwija się i nasila, może wystąpić uczucie gorąca, poty, pragnienie, dreszcze i letarg. W przypadku, gdy bakterie, które dostały się do organizmu są złośliwe, a organizm osłabiony, zakażenie może przebiegać groźnie i prowadzić nawet do śmierci.

Jak postępować w przypadku zakażenia?

Na samym początku, gdy dojdzie do skaleczenia, konieczne jest oczyszczenie rany i dezynfekcja (np. wodą utlenioną lub spirytusem). Następnie ranę należy pokryć sterylnym opatrunkiem lub innym czystym materiałem i unieruchomić za pomocą bandaża. Uszkodzoną część ciała najlepiej unieść i podtrzymywać, by zapobiec narastającemu obrzękowi. Później należy kontrolować ranę, żeby zobaczyć, czy do rany nie dostało się zakażenie.

W przypadku, gdy zakażenie okaże się zaawansowane konieczne jest wezwanie pomocy lekarskiej lub skierowanie chorego do szpitala. Lekarz na początku usunie tkanki martwicze lub ciało obce, jeśli znajduje się ono w ranie. Następnie potrzebne jest zapewnienie prawidłowego ukrwienia i unerwienia okolicy rany. Czasami może być konieczne zszycie brzegów rany.


W niektórych przypadkach, gdy zakażenie okaże się znaczne lub gdy rany są szczególnie podatne, niezbędne może się okazać podanie antybiotyków lub wstrzyknięcie surowicy przeciwtężcowej. Jeśli rany nie goją się w czasie 47 godzin, uważa się je za zakażone.

Tężec – jedno z najpoważniejszych powikłań w wyniku zakażenia


Do każdego skaleczenia i rany mogą się dostać laseczki tężca. Drobnoustroje te są przenoszone w powietrzu lub występują w ziemi w postaci zarodników. Gdy znajdą się w zranionych i obrzmiałych tkankach, uwalniają toksyny, które następnie przenikają do układu nerwowego i powodują porażenie skurczowe mięśni.

Tężec jest bardzo trudny do leczenia, zapobieganie polega na stosowaniu szczepień ochronnych. Osoby dorosłe powinny być szczepione co 8 lat. W przypadku zakażenia, należy zapewnić pomoc lekarską, jeśli osoba skaleczona nie była nigdy szczepiona lub szczepienie było wykonane ponad 8 lat temu. W takim przypadku konieczne jest podanie surowicy przeciwtężcowej i chirurgiczne opatrzenie rany. Jeśli poszkodowany był szczepiony, zazwyczaj podaje się antytoksyny – dawkę przypominającą szczepionkę przeciwtężcową.

Inne powikłania


Innym poważnym powikłaniem na skutek zakażenia jest zgorzel gazowa, która jest chorobą bardzo rzadką, jednocześnie bardzo groźną, często prowadzącą do śmierci. Pierwszymi objawami jest ból i uczucie napięcia w ranie, duży obrzęk, przy którym wyczuwa się charakterystyczne trzeszczenie, które wywołane jest obecnością gazów w tkankach.

Choroba rozwija się bardzo szybko, u chorego pojawia się zamroczenie, a temperatura ciała może być niższa od normalnej. W przypadku zgorzeli gazowej, los pacjenta zależy od jak najszybszego rozpoznania i przewiezienia do szpitala. Korzystna może być tlenowa kuracja hiperbaryczna, a w wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Groźnym powikłaniem ran kąsanych jest wścieklizna (jeśli osoba ugryziona była przez zwierzę chore na wściekliznę). Może powstać nawet po niewielkim uszkodzeniu skóry lub błon śluzowych, które są zanieczyszczone śliną zwierzęcia. Gdy istnieje możliwość zarażenia wścieklizną, należy natychmiast rozpocząć podawanie szczepionki przeciw wściekliźnie.

Autor:

Dorota Bucka

Komentarze do: Dowiedz się, jak możesz pomóc, gdy dochodzi do zakażenia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz