Szukaj

Dogoterapia

Podziel się
Komentarze0

Według Polskiego Związku Dogoterapii, termin ten jest określany jako metoda wspomagająca proces rehabilitacji i terapii z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i nieprzystosowanym społecznie.

Dogoterapia

W Polsce oprócz dogoterapii przyjęte jest także pojęcie kynoterapii. Główne założenia jednej i drugiej metody bazują na tych samych priorytetach.

Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne, termin kynoterapii określa jako metodę wzmacniającą efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies.

Przy jakich schorzeniach wykorzystana jest dogoterapia?

  • Dziecięce porażenie mózgowe
  • Zespół Downa
  • Upośledzenia umysłowe i fizyczne
  • ADHD
  • Autyzm
  • Choroba Parkinsona
  • Stwardnienie rozsiane

Formy zajęć

Spotkanie z Psem (AAA - Animal Assisted Activities)

Forma zajęć z udziałem psa ma na celu polepszeniu funkcji poznawczych człowieka. Zajęcia polegają na wspólnej zabawie z psem, budując pozytywną relację. Priorytetem jest zdobycie zaufania zwierzęcia, gdyż bez tego nie ma mowy o efektywnym przeprowadzeniu terapii. Z tego względu uczestnik może głaskać i wydawać polecenia psu. Spotkania odbywają się jednorazowo, bądź w formie cyklicznej. Zajęcia odbywają się indywidualnie i grupowo, a czas ich trwania nie jest konkretnie określony. Dogoterapeuta prowadzi adnotacje na temat spostrzeżeń dotyczących wspólnego kontaktu człowieka ze zwierzęciem.

Edukacja z Psem (AAE - Animal Assisted Education)

Celem tych zajęć jest poznanie sfery intelektualnej i poznawczej człowieka. Ta forma zajęć dotyczy przede wszystkim dzieci, dlatego też przeprowadzane są w szkołach i przedszkolach. Uczestnictwo psa w tego typu zajęciach motywuje do nauki i przyswajania wiedzy. Edukacja z Psem pomaga również osobom, które podchodzą z dezaprobatą do nauki oraz przebywania w szkole. Zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej, bądź grupowej koordynowane przez zespół kynoterapeutyczny. Koordynatorzy sporządzają ocenę postępów edukacyjnych oraz dokumentacje zajęć.

Terapia z Psem (AAT - Animal Assisted Therapy)

Jest to opublikowany zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych, która układany jest po konsultacji z określonym specjalistą tj. lekarz prowadzący, fizjoterapeuta lub psycholog. Cechuje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, zwracając uwagę na jego problem i ocenić właściwe potrzeby takiej terapii. Każdy uczestnik tej formy terapii musi mieć założoną kartę informacyjną i kartę przebiegu zajęć, w której zapisywany jest rodzaj wykonywanych ćwiczeń oraz przyszłe efekty. Najczęściej stosowana jest forma zajęć indywidualnych, bądź niewielkich (góra 2-3 osobowych) grupach.

Dogoterapia nie jest wskazana w przypadku występowania :

  • alergii na psią sierść
  • agresji do psów
  • chorób i przeziębienia

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Dogoterapia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz