Szukaj

Dobre wieści: podczas migreny boli głowa, ale nie mózg

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z nowymi badaniami przeprowadzonymi przez Brigham and Women's Hospital i opublikowanymi w British Medical Journal (BMJ), migreny nie są związane z zaburzeniami poznawczymi. Wcześniej obawiano się tego, jako że powiązano już tę chorobę ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu i strukturalnych uszkodzeń mózgu.„Wcześniejsze badania migreny i zaburzeń poznawczych nie były prowadzone w zbyt szerokim zakresie, a ponadto nie łączono ich razem. Nasz eksperyment był wystarczająco rozbudowany, by wyciągnąć wniosek, że migreny choć bolesne, nie łączą się z zaburzeniami poznawczymi” - mówi główna autorka projektu Pamela Rist z Division of Preventive Medicine na BWH.

Migreny dotykają obecnie około 20% populacji kobiet, a mimo tego, wciąż wiele pytań dotyczących tej choroby pozostaje bez odpowiedzi.


Badacze zanalizowali więc dane z Women's Health Study, zawierające informacje o 40 000 kobiet, w wieku 45 lat i więcej. W tym badaniu wzięto pod uwagę informacje na temat 6 349 kobiet z migreną. Kobiety te uczestniczyły w testach funkcji poznawczych, przeprowadzonych w czasie obserwacji.

Uczestnicy byli skwalifikowani do 4 grup: bez doświadczeń z migreną, migreny z aurą (przemijające objawy neurologiczne, głównie w polu widzenia), migreny bez aury i migreny w przeszłości.

Badanie funkcji poznawczych przeprowadzane było co dwa lata, trzy razy.

„W porównaniu z kobietami, które nie miały wcześniej migreny, te, które jej doświadczyły, nie odbiegały od nich wynikami testów funkcji poznawczych. To dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy” - mówi Rist. "Jednakże potrzebujemy więcej badań, by lepiej zrozumieć konsekwencje, które migrena wywiera na mózg, a także powinniśmy odnaleźć sposoby, by móc zoptymalizować strategię leczenia."

Komentarze do: Dobre wieści: podczas migreny boli głowa, ale nie mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz