Szukaj

Dlaczego śmiech to zdrowie?

Podziel się
Komentarze0

Czy oglądanie filmików z zabawnymi kotami może polepszyć Twoją wydajność? Prawdopodobnie!

Badanie przedstawione na konferencji  Biologii Eksperymentalnej, sugeruje, że kiedy ludzie się śmieją, ich mózg uruchamia się w taki sam sposób, jak podczas świadomej medytacji.

Badanie przeprowadzone przez badaczy z Loma Linda University (USA) mierzyło aktywność mózgu u 31 osób, pod czas oglądania przez nich zabawnych filmików i ponownie kiedy puszczono im filmy o czynniku stresującym. Badacze zmierzyli aktywność 9 części mózgu. Zauważono, że gdy widzowie oglądali zabawne filmiki, uruchamiał się im całkowicie mózg z wysoką aktywnością fal gamma. Mierzenia dokonano przy użyciu EEG (elektroencefalografii).

Elektroencefalografia mierzy aktywność elektryczną wzdłuż skóry czaszki. „ Elektryczna aktywność  przybiera formę czynności neuronowych” tłumaczy prowadzący badanie doktor Lee Berk. Czynność fal gamma jet związana ze zwiększeniem poziomu dopaminy i doprowadza proces poznawczy mózgu do najwyższego poziomu.

- Wiemy to, że fale gamma można znaleźć w każdej części mózgu i że pomagają one w przypominaniu i przegrupowaniu myśli - tłumaczy doktor Berg, dodając że to dlatego po medytacji, ludzie czują się odświeżeni i są w lepszej pozycji do rozwiązywania problemów.

Śmiech nie tylko zwiększa naszą świadomość, ale też wg dr. Berga,  zmniejsza stress, ciśnienie krwi i ból. Humor ma terapeutyczne znaczenie.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Dlaczego śmiech to zdrowie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz