Szukaj

Dlaczego nawet niewielkie ciężarki mogą mieć duże znaczenie

Podziel się
Komentarze0

Większość dzisiejszych trenerów powie ci, że podnoszenie lekkich ciężarków, aby schudnąć, nie zdziała wiele, nawet jeżeli bardzo obawiasz się, że „spuchniesz” od ponoszenia ciężkich hantli. Ale nowe badanie mówi, że dorośli, których ciężkie ciężary raczej onieśmielają, nie powinni popadać w czarną rozpacz: podnoszenie lekkich hantli w dalszym ciągu ma wielkie znaczenie dla masy mięśniowej.Jest to wyjątkowo dobra wieść dla starszych dorosłych, którzy ryzykują urazem albo bólem stawów w wyniku podnoszenia wielkich ciężarów, ale potrzebują ćwiczyć, aby utrzymać masę mięśniową.

A co z całą resztą? Trenerzy nie są aż tak pewni czy jest to dobry powód, aby odpuszczać sobie na sali gimnastycznej i rezygnować z ciężkich hantli na rzecz tych lżejszych.

Badanie na ten temat zostało przeprowadzone z naukowca z uniwersytetu McMaster University w Kanadzie. Stuart Phillips przebadał grupę 21-letnich mężczyzn, którzy podnosili ciężary.

W ramach tego badania więc, trzy razy w tygodniu, mężczyźni ci wykonywali ćwiczenia na podnoszenie ciężarów nogami: na jednej nodze, podnosili oni 80% tej maksymalnej masy, którą mogli podnieść aż do odczuwania zmęczenia, od 8 do 10 powtórzeń. Na drugiej nodze, podnosili onie 30% tej maksymalnej masy, którą mogli podnieść aż do odczuwania zmęczenia, około 25 razy.


Porównując skany MRI mięśnia czworogłowego u uczestników badania, przed i po dziesięciu tygodniach takiego treningu, naukowcy stwierdzili, że nie było wielkich różnic dla zmian, które zaszły w mięśniach obydwu nóg.


Stuart Phillips uważa teraz, że jest to wspaniała wiadomość dla „nowo nawróconych”, którzy chcą zbudować albo utrzymać mięśniową masę ze względów zdrowotnych na przykład, ale mogą czuć się niezbyt pewnie na myśl o podnoszeniu dużych ciężarów. Jednakże nie wszyscy się z tym zgadzają.

Przede wszystkim, trenerzy, którym bardzo się nie podobają tego typu rezultaty. Ponieważ podważają pewien dogmat. 

Prawdopodobnie, trenerzy ci czują dlatego taki opór, ponieważ zaprezentowane badanie zostało ograniczone do niewielkiej liczby mężczyzn, a także do bardzo młodych mężczyzn – na pewno nie jest to grupa wiekowa najbardziej zagrożona urazem z powodu podnoszenia wielkich ciężarów.

Ale na pewno odkrycia te stają okoniem do tego, co większość trenerów przez większość czasu nam mówi: musimy podnosić ciężkie ciężary, aby zobaczyć rezultaty. Wbrew odkryciom kanadyjskiego naukowca, trenerzy raczej nieprędko zmienią płytę, a więc rzeczywistość ich klientów pozostanie taka sama.

Ponieważ wielu Amerykanów próbuje stracić dodatkowe kilogramy, a także zbudować masę mięśniową  w krótkim czasie, podnoszenie dużych ciężarów w dalszym ciągu pozostaje najskuteczniejszą opcją. Ale to, co najlepszy trener może i powinien ci powiedzieć to to, że wszystko zależy od twoich celów i od twojej osobistej historii. Na nieszczęście, nie ma ciężaru, który pasowałby do wszystkiego.

Komentarze do: Dlaczego nawet niewielkie ciężarki mogą mieć duże znaczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz