Szukaj

Decyzja o odwołaniu prezesa NFZ nie zdominowała XII Kongresu Medycyny Rodzinnej

Podziel się
Komentarze0

W dniach  24 -27 maja 2012 w hotelu Marriott w Warszawie odbył się XII Kongres Medycyny Rodzinnej połączony z Uroczystą Galą obchodów 20-lecia Medycyny Rodzinnej w Polsce. Podczas uroczystej Gali wręczono odznaki honorowe Ministra Zdrowia „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA” oraz statuetki „Żagle KLRwP” - nagrody za szczególne osiągnięcia, za wkład w rozwój i funkcjonowanie Kolegium oraz medycynę rodzinną.Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wybitnych lekarzy – prekursorów medycyny rodzinnej, m.in. byli obecni Konsultanci Krajowi ds. MR: profesor Witold Lukas, doktor Jacek Łuczak, doktor Adam Windak, doradca Prezydenta RP doktor Maciej Piróg, wiceprezes NRL Konstanty Radziwił i wielu innych. Doktor Bożena Janicka – podczas uroczystej Gali - została wyróżniona odznaką honorową Ministra Zdrowia „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA” za wkład i zaangażowanie w polską ochronę zdrowia, a szczególnie medycynę rodzinną.

Podczas uroczystej Gali został odczytany list Prezydenta RP, w którym podkreślił, że jednym z kluczowych zadań państwa jest zapewnienie obywatelom poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego. W realizacji tego zadania istotną rolę odgrywa podstawowa opieka zdrowotna i medycyna rodzinna. Znający dobrze swoich pacjentów lekarz rodzinny nie tylko rozwiązuje większość ich problemów zdrowotnych, lecz także koordynuje niezbędne świadczenia specjalistyczne i lokalną opiekę socjalną. Dla sprawnego i skutecznego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej potrzebne jest jednoznaczne uznanie, iż podstawowa opieka medyczna sprawowana przez lekarza rodzinnego stanowi fundament polskiej opieki zdrowotnej. Obecny na Gali Podsekretarz Stanu Aleksander Sopliński również podkreślił szczególną rolę podstawowej opieki zdrowotnej.


„XII Kongres MR możemy uznać za zamknięty. Przebiegał w atmosferze skupienia i wzajemnego szacunku dla wszystkich lekarzy rodzinnych, którzy każdego dnia troszczą się o swoich podopiecznych, dając im poczucie bezpieczeństwa. Pragnę podziękować organizatorom Kongresu  za wspaniałe przygotowanie tej imprezy. Wielu z nas otrzymało wyróżnienia za zasługi, za wkład w prace na rzecz KLR oraz krzewienie tej dyscypliny, kreowania roli podstawowej opieki zdrowotnej w polskim systemie ochrony zdrowia. Te odznaczenia i wyróżnienia są tak właściwie odznaczeniami dla każdego lekarza rodzinnego/ poz w Polsce, za każdy dzień tej odpowiedzilnej pracy. Pomimo, że akurat podczas Kongresu zaskoczyła nas  wszystkich wiadomość o nagłej decyzji ministra zdrowia w sprawie odwołania prezesa NFZ, nie zdominowała ona naszych spotkań i wszystko przebiegło zgodnie z planem.  Wyrażam głęboką nadzieję, że sprawa ta ma swoje merytoryczne uzasadnienie i nie niesie za sobą jedynie pobudek personalnych, bo szczególnie dzisiaj potrzebne jest odpowiedzialne zarządzanie finansami publicznymi w sektorze zdrowotnym.

Moim zdaniem, czekają nas kompleksowe przemiany systemowe, podjęcie kolejnych wyzwań, które nie są tylko potrzebą chwili, ale koniecznością dla polskich pacjentów i medyków, i na tym powinniśmy się skoncentrować- komentuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.

Tegoroczny kongres lekarzy rodzinnych był, przede wszystkim, naukowym, prawnym, warsztatowym, ale i świątecznym spotkaniem i to nie tylko lekarzy. Podsumowanie 20-lecia Medycyny Rodzinnej w Polsce, było okazją odniesienia się do dokonań lekarzy rodzinnych praktyków, nauczycieli, ośrodków kształcenia oraz ośrodków akademickich, ale przede wszystkim do zaprezentowania wizji i możliwości jaką ma do zaoferowania medycyna rodzinna dla każdego pacjenta, ale również dla całego systemu opieki zdrowotnej.

Komentarze do: Decyzja o odwołaniu prezesa NFZ nie zdominowała XII Kongresu Medycyny Rodzinnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz