Szukaj

Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?

Podziel się
Komentarze0

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb. Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.

- Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu.  Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Ciąża niszczy zęby?

Ten mit należy w końcu skutecznie obalić. Podczas ciąży funkcjonowanie organizmu zmienia się diametralnie. Poziom niektórych hormonów wzrasta, w tym progesteronu, którego ilość w organizmie zwiększa się o 10 procent. Powoduje to rozwój bakterii m.in. w jamie ustnej. Układ odpornościowy, który w czasie ciąży pracuje zupełnie inaczej, może nie radzić sobie z infekcją. Tak dochodzi do jednej z najczęstszych, stomatologicznych dolegliwości ciążowych – zapalenia dziąseł. Objawia się ono zmianą koloru dziąseł oraz krwawieniem przy szczotkowaniu. Tych objawów nie wolno ignorować. Podobnie, jak należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki. Warto wybrać się z nimi do dentysty. Może być to guz ciążowy, który rozwija się, wg danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, u 0,2 do 5 procent ciężarnych kobiet. U części z nich guzy znikają po porodzie, ale bywa, że zaczynają się powiększać . Powodem jego rozrostu może być chociażby nadmiar kamienia nazębnego. W tym przypadku wizyta u dentysty jest konieczna.


- Do osłabienia zębów przyczyniają się również mdłości i wymioty, które czasem nękają przyszłe mamy. Erozję szkliwa powodują kwasy żołądkowe. Ważne, by nie szczotkować zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ to nasila działanie kwasów – tłumaczy dr Duda i radzi, by najpierw przepłukać usta specjalnym płynem lub wodą.

Czy kobieta w ciąży powinna iść do dentysty?


Powinna! Mitem jest, że ciążą uniemożliwia leczenie stomatologiczne, jako niebezpieczne dla płodu. W drugim trymestrze ciąży mogą odbywać się tak poważne zabiegi, jak ekstrakcja zęba. Nie ma również przeciwwskazań do wypełniania zębów, pod warunkiem, że zastosowane będą specjalne plomby.

- Również stosowane obecnie znieczulenia miejscowe nie stanowią zagrożenia dla ciąży. W razie konieczności istnieje możliwość leczenia kanałowego. Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży, ale długość kanałów korzeniowych można zbadać endometrem – dodaje dr Duda.

W przypadku bólu zęba lub krwawiących dziąseł wizyta w gabinecie stomatologicznym to obowiązek, wynikający z troski o dziecko. Warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu zębów już podczas planowania ciąży. Istnieje możliwość zabezpieczenia ich, chociażby poprzez lakierowanie. Konieczne jest także umiejętne dbanie o stan jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów, używanie płynów do płukania, a także odpowiednio zbilansowana dieta.

Wybielanie i implanty w czasie ciąży?

Nie ma jednoznacznych badań, które wykazywałyby, że wybielanie zębów wpływa negatywnie na płód. Jednak nie ma wystarczająco dużo danych, by stwierdzić, że tak nie jest. O ile sam zabieg nie powinien być szkodliwy, to może tymczasowo osłabić zęby, których kondycja i tak jest gorsza wskutek działania hormonów. Dlatego warto wybielić zęby przed ciążą lub już po porodzie. Podobna sytuacja dotyczy implantów.  - Ich zakładanie jest w pełni bezpieczne, ale stres związany z zabiegiem oraz antybiotyk, który przyjmowany jest po wstawieniu implantów, mogą działać niekorzystnie na ciążę. Wszelkie zabiegi stomatologiczne, które nie ratują zdrowia lub życia powinny zostać przełożone na inny termin – kończy dr Duda.

Komentarze do: Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz