Szukaj

Czarna Siódemka- czyli najbardziej mordercze wirusy!

Podziel się
Komentarze1

Człowiek to wspaniały gatunek, jest silny i bystry. Posiada nieprzeciętną inteligencję i świadomość istnienia. Potrafił radzić sobie z żywiołami, nawet je okiełznać. Przystosowywał się do warunków atmosferycznych.

Czarna Siódemka- czyli najbardziej mordercze wirusy!


Czasem jednak w społeczeństwie, trafiał się osobnik niepasujący do grupy, który nie potrafił się przystosować i zobowiązać do panujących zasad. Można nazwać go wirusem, który zatruwał wszystko wokół. Lecz nie o zagrożeniu z strony ludzi powiemy, tylko o prawdziwych bakteriach które wyniszczały ludzkość przez dziesiątki lat.

Niepokonani

Świat idzie do przodu, wraz z nim medycyna, ale także choroby. Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób dzisiejszych czasó jest bez wątpienia wirus A/H1N1, który wylegiwał się na amerykańskich farmach, przez co najmniej 10 lat, lecz niestety niebezpieczeństwo odkryto wtedy, gdy choroba zaczęła już zabijać ludzi. Jest to wirus, który może wykonać więcej szkód niż „hiszpanka” najbardziej śmiercionośna epidemia, której ofiary liczona na grubo ponad 70mln.

Jednak ludzkość za każdym razem potrafiła podnieść się z najgorszych sytuacji, miejmy nadzieję, że tak pozostanie w przyszłości. W takim razie jakie wirusy były najbardziej niebezpieczne w dziejach ludzkości? Przedstawiamy wam czarną siódemkę, która siała pogrom w historii!


  • Ospa prawdziwa (Variola Vera) – zabójca wszech czasów, grasujący w Europie od średniowiecza i zawleczony przez Hiszpanów do Ameryki. Tylko w XX wieku ospa zabiła 300-500 mln ludzi.
  • Wirus Grypy A – co roku zabija ok. 500 tys. osób; regularnie powtarzające się pandemie zbierają coraz to większe żniwo (np. hiszpanka w latach 1918-1919 pochłonęła 70-100 mln ofiar).
  • Czarna śmierć – możliwe, że nie była to epidemia dżumy (jak się dziś przyjmuje), lecz gorączki krwotocznej, wywołanej przez wirusy (podobne do znanych dziś ebola czy marburg). Uczeni szacują, że przez 1500 lat pochłonęła ok. 200 mln ofiar.
  • Ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) – odkryty zaledwie 30 lat temu mikrob ma „na koncie” ponad 30 mln ofiar śmiertelnych. Co roku na AIDS umiera ponad 3 mln ludzi, w niektórych krajach Afryki nosicielami wirusa jest blisko 80 proc. populacji.
  • Denga – niemal połowa ludzkości jest narażona na kontakt z tym wirusem, wywołującym gorączkę krwotoczną, Co roku na dengę choruje ok. 50mln ludzi, z czego ponad milion umiera.
  • Ludzki wirus brodawczaka (HPV) – odpowiedzialny za powstanie raka szyjki macicy, który jest przyczyną zgonu ok. 350 tyś kobiet rocznie.
  • Wścieklizna (RABV) – co roku zabija ok. 50 tys. osób.

Wirusy te siały i w niektórej mierze nadal sieją postrach na ziemi. Najbardziej narażone są kraje trzeciego świata, których stan higieny i warunki jakie tam panują, pogłębiają możliwość zarażenia i rozwoju wirusów. Na szczęście ludzie się rozwijają, medycyna idzie do przodu i coraz więcej chorób staje się uleczalnymi.

Dzięki nieprzeciętnej inteligencji naukowców i badaczy z całego świata możemy być niemal pewni, że niedalekiej przyszłości wynalezione zostaną lekarstwa na niemal wszystkie choroby. Ciągły rozwój technologiczny otwiera uczonym nowe drogi, dzięki którym otworzą się nowe możliwości i zostaną uzyskane odpowiedzi na nurtujące pytania.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Czarna Siódemka- czyli najbardziej mordercze wirusy! (1)

Kotnar
Kotnar 12-05-2013 13:06

Coraz więcej wirusów

1

Najgorsze jest to, że im technologia i nauka idą do przodu, tym więcej powstaje śmiercionośnych wirusów...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze