Szukaj

CPAP może zapobiec nadciśnieniu tętniczemu

Podziel się
Komentarze0

CPAP (Continous Positive Airway Pressure), czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - metoda wspomagania oddychania - jest z powodzeniem stosowana w leczeniu bezdechu sennego. Według najnowszych badań, opublikowanych w magazynie JAMA, stosowanie tej metody może zapobiegać powstawaniu nadciśnienia tętniczego.José M. Marin z Uniwersytetu w Saragossie, w opublikowanym artykule przedstawił wyniki swoich obserwacji.

Obserwacje były prowadzone na 1889 dorosłych pacjentach bez nadciśnienia, cierpiących na bezdech senny.

W porównaniu z pacjentami zdrowymi, nieleczony bezdech wiązał się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nadciśnienie tętnicze, natomiast pacjenci leczeni metodą CPAP mieli zdecydowanie mniejsze szanse na powrót nadciśnienia.

Zobacz również:Dr Marin widzi zdecydowaną zależność pomiędzy bezdechem sennym a powstawaniem nadciśnienia. Wyniki swoich obserwacji uważa za istotne, bowiem polisomnografia występuje często, rzadko natomiast jest trafnie diagnozowana i skutecznie leczona.

Autorzy badań zauważyli tendencję do zmniejszania liczby powikłań sercowo - naczyniowych u grupy cierpiących na bezdech senny, stosujących CPAP.

Są jednak ostrożni w swoich tezach, twierdząc, że określenie faktycznych zależności pomiędzy stosowaniem CPAP a występowaniem nadciśnienia i powikłań sercowo-naczyniowch będzie możliwe po dokładniejszych badaniach.

Mimo wszystko twierdzą, że jest to duży krok do przodu w kwestii leczenia i zapobiegania bezdechowi sennemu i jego powikłaniom.

Komentarze do: CPAP może zapobiec nadciśnieniu tętniczemu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz