Szukaj

CPAP może zapobiec nadciśnieniu tętniczemu

Podziel się
Komentarze0

CPAP (Continous Positive Airway Pressure), czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - metoda wspomagania oddychania - jest z powodzeniem stosowana w leczeniu bezdechu sennego. Według najnowszych badań, opublikowanych w magazynie JAMA, stosowanie tej metody może zapobiegać powstawaniu nadciśnienia tętniczego.José M. Marin z Uniwersytetu w Saragossie, w opublikowanym artykule przedstawił wyniki swoich obserwacji.

Obserwacje były prowadzone na 1889 dorosłych pacjentach bez nadciśnienia, cierpiących na bezdech senny.

W porównaniu z pacjentami zdrowymi, nieleczony bezdech wiązał się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nadciśnienie tętnicze, natomiast pacjenci leczeni metodą CPAP mieli zdecydowanie mniejsze szanse na powrót nadciśnienia.


Dr Marin widzi zdecydowaną zależność pomiędzy bezdechem sennym a powstawaniem nadciśnienia. Wyniki swoich obserwacji uważa za istotne, bowiem polisomnografia występuje często, rzadko natomiast jest trafnie diagnozowana i skutecznie leczona.

Autorzy badań zauważyli tendencję do zmniejszania liczby powikłań sercowo - naczyniowych u grupy cierpiących na bezdech senny, stosujących CPAP.

Są jednak ostrożni w swoich tezach, twierdząc, że określenie faktycznych zależności pomiędzy stosowaniem CPAP a występowaniem nadciśnienia i powikłań sercowo-naczyniowch będzie możliwe po dokładniejszych badaniach.

Mimo wszystko twierdzą, że jest to duży krok do przodu w kwestii leczenia i zapobiegania bezdechowi sennemu i jego powikłaniom.

Komentarze do: CPAP może zapobiec nadciśnieniu tętniczemu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz