Szukaj

Co 25 lat za kółkiem może zrobić z twoją skórą?

Podziel się
Komentarze0

Słynna już Patricia Krenticil (znana jako „tan mom”) bardzo dobrze odzwierciedla to, co się może stać ze skórą, kiedy nadużywa się sztucznej opalenizny. Jednakże jak się okazuje, przypadkowa ekspozycja na słońce również może spowodować wiele szkód. Przykładem był pewien 69-letni mężczyzna, który pojawił się u lekarzy w Northwestern University. Stanowił on naprawdę szczególny przypadek, ponieważ zmarszczki pokrywały tylko lewą stronę jego twarzy – nadając mu wygląd 90-letniego człowieka!Natomiast prawa część jego oblicza zdawała się odzwierciedlać właściwy wiek.

Studium przypadku pojawiło się w przeglądzie New England Journal of Medicine.

Okazało się, że mężczyzna pracował jako kierowca ciężarówki dostawczej przez ćwierć wieku. A w tym czasie promieniowanie UVA, które przenikało przez szyby w oknach ciężarówki, spowodowało powstanie głębokich zmarszczek i przedwczesne starzenie się skóry jego twarzy.

Promienie UVA albo długie fale ultrafioletowe to około 95% promieniowania UV, które dociera do Ziemi ze Słońca, jak uważa Fundacja Raka Skóry, Skin Cancer Foundation. Z kolei, promieniowanie UVB, czyli krótkie fale ultrafioletowe powodują zaczerwienienie skóry i mimo że nie przenikają tak głęboko jak promienie UVA, to przyczyniają się do rozwoju nowotworów skóry.

Naukowcy nazywają te głębokie linie spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV dermatoheliozą (dermatoheliosis). Mimo, że większość ludzi zna to zjawisko pod nazwą fotostarzenia (photoaging), oznacza to po prostu zmarszczki i pęknięcia skóry spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu albo ... na łóżku do opalania.


W ciągu tych 25 lat, kiedy mężczyzna siedział za kierownicą swojej ciężarówki, promienie UVA uderzały w jego skórę i niszczyły jego naskórek oraz wyższe warstwy powłoki jego ciała tam, gdzie znajduje się kolagen, czyli białko tkanki łącznej, które sprawia, że skóra jest elastyczna i nie pozwala na pojawianie się tego typu uszkodzeń w postaci pęknięć.

Powtarzająca się ekspozycja na promieniowanie UVA powoduje również twardnienie warstwy rogowej naskórka (łac. stratum corneum) - najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Warstwa rogowa naskórka chroni ciało przed infekcjami, substancjami chemicznymi oraz stresem środowiskowym. Jeżeli więc naskórek ten twardnieje, oznacza to, że ciało samo się broni przed uszkodzeniami słonecznymi.

Lekarze doktor Jennifer R.S. Gordon oraz doktor Joaquin C. Brieva z Northwestern University wyjaśniają - Kierowca ciężarówki najprawdopodobniej miał stały kontakt z promieniami UVA, które rzadziej niż promieniowanie UVB powodują raka, co nie zmienia faktu, że odgrywają w tym pewną rolę.

Lekarze zalecają więc, aby kierowca obserwował sam siebie w kierunku rozwoju raka skóry. Przepisali mu również retinol do zastosowania miejscowego na twarz, który może w pewnym stopniu "wymazać" niektóre ze szkód.

Większość ludzi może bardzo łatwo zapobiec fotostarzeniu, nakładając po prostu ekran przeciwsłoneczny i nosząc ochronne ubrania oraz kapelusze – nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy właściwie w cieniu.

Komentarze do: Co 25 lat za kółkiem może zrobić z twoją skórą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz