Szukaj

Cierpisz na zapalenie okolic pięty? Nie bagatelizuj tego

Podziel się
Komentarze0

Cierpisz z powodu bólu okolicy pięty? Możliwe, że cierpisz na zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowe. Zobacz czym grozi nieleczone schorzenie. Sprawdź jakie są metody leczenia.Czym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego?


Zapalenie rozcięgna podeszwowego to stan zapalny okolicy przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego oraz tkanek otaczających rozcięgno. Ma ono charakter deformacyjny, zwyrodnieniowy.

Przewlekle trwające zapalenie z czasem powoduje trwałą deformację okolic pięty i powstawanie tzw. ostrogi piętowej – niewielkiej wielkości narośli powodującej ból, nasilający się podczas chodzenia lub długiego stania.

Tworzeniu się narośli towarzyszy bardzo silny ból. Bywa, że powstała już narośl przestaje boleć, jednak ból powraca rano, po wstaniu z łóżka, po dłuższym wypoczynku, po zgięciu palców stóp.

Narośl zwykle jest niewidoczna, można ją zdiagnozować na podstawie wywiadu z pacjentem, przedstawionych przez niego objawów oraz na podstawie zdjęć RTG.

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania narośli wymieniane są:

  • nadwaga lub otyłość
  • zaniedbanie w leczeniu urazów stopy
  • wielogodzinne stanie
  • noszenie niewygodnego obuwia lub butów na zbyt wysokim obcasie
  • płaskostopie
Zaniedbania w leczeniu mogą powodować trwałe zniekształcenia. Nasilający się ból staje się z czasem wyjątkowo uciążliwy.


Zapobiegaj, by nie leczyć

Aby uniknąć schorzenia, należy pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia z wyprofilowaną wkładką, podeszwą o odpowiedniej grubości. Ponadto należy unikać dodatkowego przeciążenia stopy, wielogodzinnego stania. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o kontrolowaniu masy ciała.

Metody leczenia

Doraźna walka z tym schorzeniem ma na celu niwelowanie pojawiającego się u pacjenta bólu. Wówczas zaleca się wprowadzenie leczenia środkami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Dodatkowo można skorzystać z odpowiedniego programu rehabilitacyjnego oraz wkładek modelujących stopę. Czasami wprowadza się leczenie sterydami.

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest dość nowa metoda ESWT, wykorzystująca fale uderzeniowe. Metoda ta polega na wyzwalaniu fal o wysokiej energii w środowisku wodnym. W ortopedii wykorzystuje się możliwość rozbicia zwapnień w stawach lub przyczepach ścięgien.

„Metoda jest doskonałą alternatywą dla leczenia operacyjnego. Przede wszystkim dlatego, że jest mało inwazyjna. Ponadto już pierwsze zabiegi przynoszą ulgę. Wystarczy właściwie 5-7 zabiegów, aby usunąć problem.” tłumaczy dr Rafał Więcek, krakowski ortopeda specjalizujący się w leczeniu schorzeń piętowych metodą ESWT. Schorzenie w zaawansowanym stadium leczy się operacyjnie. Jest to jednak ostateczność, w sytuacji gdy pozostałe rodzaje leczenia okazują się być nieskuteczne.

Zapalenie rozcięgna piętowego oraz ostrogi piętowe są początkowo niegroźnym schorzeniem. Jednak z czasem mogą stać się wyjątkowo uciążliwe. Aby uniknąć niepotrzebnego bólu, najlepiej jest zapobiegać. Najważniejsze jednak, to nie zaniedbywać leczenia, gdy jest ono niezbędne.

Komentarze do: Cierpisz na zapalenie okolic pięty? Nie bagatelizuj tego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz