Szukaj

Choroby wątroby: węgorz pomoże w wykrywaniu?

Podziel się
Komentarze0

Dzięki rybom - dokładniej dzięki węgorzom, badacze mogli dokonać postępów w dziedzinie badań medycznych nad chorobami wątroby. Japońscy naukowcy z uniwersytetu w Kagoshima informują, iż w badaniach trwających od 2009 roku udało im się wyizolować proteinę odpowiedzialną za fluorescencję u węgorza japońskiego. Badanie ukazało się w Cell.Wspomniana proteina zyskała nazwę UnaG. Naukowcy odkryli, że staje się ona fluorescencyjna, kiedy zostaje oświetlona. Zresztą, system ten już od jakiegoś czasu służy badaczom jako metoda znakowania komórkowego.

Na szczęście, Japończycy nie zatrzymali swoich poszukiwań na tym etapie, ponieważ proteina UnaG okazała się być środkiem o wiele prostszym, bardziej wrażliwym i wymagającym o wiele mniejszej ilości krwi niż stosowane aktualnie techniki, służące do wykrywania chorób wątroby.


W 2009 Japończykom po raz pierwszy udało się zaobserwować zjawisko fluorescencji u węgorza.

Po wyizolowaniu wspomnianej proteiny, badacze zauważyli także, że w przeciwieństwie do innych fluorescencyjnych białek, UnaG nie świeci sama z siebie. Aby zaświeciła, trzeba ją było połączyć z bilirubiną, czyli żółtym pigmentem produkowanym przez ludzką wątrobę, kiedy niszczone są czerwone krwinki.

W przypadku dysfunkcji wątroby, proteina UnaG może pomóc w nadzorowaniu poziomów bilirubiny we krwi. Jest to sposób o wiele prostszy i wygodniejszy w zastosowaniu niż dotychczasowe techniki.


Komentarze do: Choroby wątroby: węgorz pomoże w wykrywaniu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz