Szukaj

Choroba Heinego-Medina: WHO ma nadzieję, pomimo ataków

Podziel się
Komentarze0

Tarik Jasarevic, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, reaguje na atak na dwie kliniki uczestniczące w programie szczepień przeciw polio w Kano, w Nigerii, gdzie zabito 9 osób. W ubiegłym tygodniu, religijny przywódca potępił kampanię szczepień, nazywając ją „zachodnim spiskiem”, który szkodzi muzułmanom.Dochodzenie wdrożone przez nigeryjski rząd odpowie wkrótce, dlaczego zaatakowano placówki zdrowotne, mówi Jasarevic, ale te zabójcze ataki przypominają nam, że pracownicy służb zdrowia w niektórych częściach świata pracują w warunkach bardzo niebezpiecznych. Obowiązkiem państw jest zapewnienie im ochrony.

W Kano zaobserowowano odrodzenie choroby Heinego-Medina w 2003 roku po tym, jak zatrzymano na 13 miesięcy program szczepień. W tamtym czasie muzułmańscy przywódcy utrzymywali, że szczepionka powoduje bezpłodność u dziewcząt.

Takie ataki mogą mieć negatywny wpływ na działalność WHO, dodaje Jasarevic.

Rozprzestrzenianie się wirusa i utrzymywanie się choroby w tym regionie zależy od złożonych i zróżnicowanych czynników. Chodzi tutaj o gęstość zaludnienia, niewydolny system opieki zdrowotnej, niedożywienie lub niewłaściwe szczepienia.


Populacje zaś pragną być chronione przed chorobą, która powoduje nieodwracalny paraliż.

Choroba Heinego-Medina to wysoce zaraźliwa infekcja wirusowa, która dotyka głównie dzieci w wieku poniżej 5 lat. Jeżeli choćby jedno dziecko pozostaje zainfekowane, choroba grozi wszystkim dzieciom w całym kraju.

Od roku 1988 liczba przypadków zmniejszyła się o ponad 99%, dzięki powszechnym szczepieniom. Jednak polio w dalszym ciągu występuje w trzech krajach: Afganistan, Nigeria i Pakistan.

Jeżeli nie uda się jej wyeliminować z tych trzech bastionów, zagraża nam powrót epidemii. Mamy jednak nadzieję, że szybko ją zwalczymy, mówi Jarasevic.

Co prawda, zarejestrowano także przypadki odporności na immunizację, ale przykład Indii, które niedawno obchodziły swój pierwszy rok bez polio, napawa optymizmem.

W Pakistanie, gdzie doszło do serii zabójstw lekarzy i wolontariuszy w grudniu, liczba przypadków zmniejszyła się o 65% w 2012.

Musimy w dalszym ciągu skupić wszystkie nasze wysiłki na szczepieniach w tych trzech krajach, podsumowuje Jarasevic.

Komentarze do: Choroba Heinego-Medina: WHO ma nadzieję, pomimo ataków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz