Szukaj

Chłopcy powinni być szczepieni przeciwko HPV

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska grupa pediatryczna przedstawia nowy kalendarz zalecanych szczepień dla dzieci. W kalendarzu tym zaszły trzy wielkie zmiany w stosunku do poprzednich zaleceń, po tym, jak doradczy federalny panel ekspertów przyjrzał się ostatnim badaniom nad szczepionkami i ich rezultatom. Największa zmiana w nowym kalendarzu stwierdza, iż chłopcy powinni być szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli wirusowi HPV.Od 2006 roku, szczepionka przeciwko HPV jest zalecana dla dziewczyn, przede wszystkim jako prewencja raka szyjki macicy. A w 2009 roku, eksperci zaczęli twierdzić, że chłopców też można by objąć tym szczepieniem. Najsilniej brzmi zalecenie, że chłopcy „powinni” być szczepieni.

Pojawiło się ono, ponieważ nowe dane pokazały, że podawanie chłopcom szczepionki przeciwko HPV może pozwolić na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory, które są wywołane tym wirusem, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, mówi doktor H. Cody Meissener, szef jednostki chorób zakaźnych w szpitalu Floating Hospital for Children przy centrum medycznym Tufts Medical Center w Bostonie.

Doktor H. Cody Meissener należał właśnie do tego panelu ekspertów, którzy tego roku aktualizowali zalecenia dla amerykańskiej agencji pediatrycznej (American Academy of Pediatrics). Panel ekspercki również objął specjalistów z amerykańskich centrów kontroli i prewencji chorób (Centers for Disease and Prevention), które już wcześniej zalecały szczepienia przeciwko HPV u chłopców.

Rutynowe szczepienia przeciwko HPV dla chłopców

Nowe wytyczne zalecają, aby chłopcy otrzymywali szczepionkę w trzech dawkach. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana między 11 – 12 rokiem życia, czyli w tym samym wieku, w którym pierwszą dawkę otrzymują dziewczęta. Szczepienia przeciw HPV są również zalecane dla starszych chłopców i młodych mężczyzn, w wieku od 13 lat do 21 lat, jeżeli jeszcze nie mieli wszystkich trzech dawek. Generalnie, szczepionkę można podać już 9-letniemu chłopcu, a także mężczyźnie w wieku od 22 lat do 26 lat.


Młodych ludzi zachęca się do przyjęcia wszystkich trzech dawek, w ciągu 6-miesięcznego okresu, zanim jeszcze podejmą życie seksualne. Każdy rodzic lubi myśleć, że jego dziecko nie jest seksualnie aktywne we wczesnych latach nastoletnich, przyznaje doktor H. Cody Meissener. Ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i uświadomić sobie, że jeżeli będziecie czekać w nieskończoność i żyć złudzeniami, ominą was korzyści płynące ze szczepionki.

Szczepionka przeciwko HPV jest również znana z tego, że chroni przed brodawkami płciowymi, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a ostatnie badania pokazały, że może ona zapobiec rakowi odbytu u obydwu płci. Dodatkowo, może być skuteczna jako prewencja raka penisa, raka głowy oraz raka szyi.


Aktualizacje dla szczepionek przeciwko meningokokom i grypie


Te szczepionki są kolejnym celem zmian w kalendarzu. Wzmacniająca dawka szczepionki przeciwko menigokokom jest teraz zalecana dla dzieci w wieku 16 lat. Poprzednie zalecenia mówiły, żeby dzieci były rutynowo szczepione przeciwko chorobom meningokokowym, w wieku 11 – 12 lat.

Eksperci od chorób zakaźnych uważali, że jedna dawka szczepionki meningokokowej może chronić dziecko przez całe lata nauki szkolnej, ale dane ostatnie pokazały, że szczepionka jednak nie działa tak długo, a ryzyko rośnie w latach nastoletnich, wyjaśnia decyzję panelu eksperckiego doktor H. Cody Meissener.

Nastolatki powinny więc otrzymywać przypominającą dawkę, aby ochrona utrzymywała się właśnie w tym okresie wysokiego ryzyka, który dotyczy lat 16 – 21, kiedy to właśnie wielu nastolatków żyje razem w akademikach albo internatach.

Lekkie zmiany dotyczą również szczepionki przeciwko grypie: nowe wytyczne wyjaśniają, żeby szczepić dzieci, które mają alergię na jajka. Wcześniejsze zalecenia mówiły, żeby dzieci od 6 miesiącu życia dostawały coroczną szczepionkę. Ale badania wykazały, że ilość białek jajek w szczepionce przeciwko grypie nie jest wystarczająca, aby wywołać reakcję alergiczną u tych, którzy mają lekką alergię, którzy mogą jeść gotowane jajka, mówi doktor H. Cody Meissener.
Jednakże, w dalszym ciągu szczepionka nie jest zalecana tym, którzy cierpią na ostrą alergię na jajka.

Porady dla rodziców


Wielu rodziców denerwuje się liczbą dawek zalecanych dla nastolatków i dzieci w dzisiejszych czasach. Chcą również wiedzieć, jak długo działa dana szczepionka i jak poważne jest ryzyko, jeżeli ich dziecko nie zostanie zaszczepione, i jest to całkowicie normalne i zasadne, mówi doktor Peter Greenspan, medyczny dyrektor szpitala MassGeneral Hospital for Children w Bostonie.

Dodaje on jeszcze, że zaobserwował coraz większą nieufność rodziców wobec szczepionek. Rodzice naprawdę chcą wiedzieć, mówi doktor Peter Greenspan, dlaczego powinni szczepić swoje dzieci, co jest zresztą całkowicie normalne. A lekarze powinni się dzielić z nimi ważnymi informacjami.

Komentarze do: Chłopcy powinni być szczepieni przeciwko HPV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz