Szukaj

Chińska roślina remedium na alkoholizm?

Podziel się
Komentarze0

Jak donoszą naukowcy, spożycie ekstraktu z korzenia kudzu (opornik łatkowaty) prowadzi do wzrostu stężenia etanolu we krwi, co może zmniejszyć ochotę na picie alkoholu.


W Chinach wyciąg z korzenia kudzu stosuje się już od dawna do ograniczenia - choć nie zaprzestania - spożycia alkoholu i zmniejszenia poziomu uzależnienia, ale do tej pory nieznana była podstawa mechanizmów działania związków zawartych w roślinie.

W trakcie badania tradycyjnego chińskiego remedium naukowcy z Harvard Medical School oraz z Brown University polecili 12 ochotnikom obydwu płci spożywanie kudzu lub placebo (środek obojętny) przez dziewięć dni, a następnie poproszono ich o wypicie różnych ilości alkoholu tak, aby można było określić skutki jego spożycia.


Wstępne zastosowanie kudzu miało mały wpływ na zachowanie oraz fizyczne i kognitywne zdolności uczestników, ale za to powodowało wzrost częstości akcji serca, temperatury skóry oraz poziom alkoholu we krwi.

W oparciu o te obserwacje, naukowcy twierdzą, że wzrost zawartości alkoholu we krwi może przełożyć się na zwiększenie efektów pierwszego wypitego napoju alkoholowego oraz zmniejszyć chęć sięgnięcia po następnego drinka.

Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

- Fakt, że uczestnicy doświadczyli nagłego wzrostu poziomu alkoholu we krwi po spożyciu kudzu jest obecnie ciężki do wyjaśnienia, dlatego też potrzeba dodatkowych badań, aby wyjaśnić mechanizmy działania rośliny - powiedział jeden z głównych autorów badania David M. Penetar, adiunkt psychologii i psychiatrii w McLean Hospital w Belmont, Massachusets.

Naukowcy planują przeprowadzić kolejne badania, w których wykorzystają obrazowanie rezonansu magnetycznego w celu ustalenia, czy kudzu zmienia przepływ krwi w mózgu.

Komentarze do: Chińska roślina remedium na alkoholizm?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz