Szukaj

Celiakia - wielu się leczy, wielu bez diagnozy...

Podziel się
Komentarze0

Blisko 1,8 mln Amerykanów cierpi na celiakię (inaczej choroba trzewna), ale aż 1,4 mln z nich jest tego nieświadoma. 1,6 mln Amerykanów jest na diecie bezglutenowej, nawet jeśli celiakia nie została u nich zdiagnozowana. Wyniki badań opublikowano 31 lipca w American Journal of Gastroenterology.- To stanowi dowód, że choroba jest powszechna w USA – twierdzi Joseph Murray, współautor badań, gastroenterolog Mayo Clinic.

Choroba polega na zaburzeniach trawienia związanych z nieprzyswajaniem glutenu występującego w zbożach, np. jęczmień, pszenica, żyto. Może prowadzić do nieprawidłowego trawienia i zaburzeń motoryki jelit.

U kobiet występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn. Choroba może być dziedziczna, ale tylko wtedy jeżeli dziecko przejęło od rodziców chromosomy sprzyjające celiakii.


W leczeniu stosuje się dietę bezglutenową. 80% ludzi jest na wspomnianej diecie bez zdiagnozowania choroby.

- Jest wiele osób na diecie bezglutenowej i nie jest jasne, czy istnieje ku temu medyczna potrzeba – potwierdza dr Murray – Jeśli ktoś uważa, że ma celiakię, ważne jest by najpierw zrobił badania, zanim przejdzie na dietę – dodaje.

Według naukowców, celiakia występuję szczególnie często u osób rasy kaukaskiej. Na chorobę rzadko zapadają Latynosi, jednak wcześniejsze badania sugerują, że może ona równie często występować u Meksykanów jak u Amerykanów.

Część badań sfinalizował National Institutes of Heath oraz centra CDC. Obok Josepha Murraya w badaniach brali udział James Everhart z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease, Jonas Ludvigsson z Orebro University Hospital i Karolinska Institutet oraz Tricia Brantner z Mayo Clinic.

Komentarze do: Celiakia - wielu się leczy, wielu bez diagnozy...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz