Szukaj

Brak witaminy B12

Podziel się
Komentarze0

Brak witaminy B12 w organizmie, może wywołać zespół chorobowy, którego objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występuje u weganów, a nieleczony brak tej witaminy może prowadzić nawet do utraty życia.

Brak witaminy B12

Rola witaminy B12

Człowiek, aby poprawnie funkcjonować potrzebuje odpowiedniego składu witamin i minerałów w organizmie. Jedną z najważniejszych witamin jest właśnie B12. Nazywana jest również kobalaminą   lub czerwoną witaminą. Spełnia ona szereg istotnych funkcji w organizmie, takich jak produkcja krwinek oraz utrzymanie równowagi węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej.

Pomaga również w trawieniu wielu substancji organicznych w komórkach, takich jak tłuszcze czy białka. Witamina B12 znajduje się w produktach mlecznych oraz w mięsie. Prawidłowe przyjmowanie witamin ma olbrzymie znaczenie dla organizmu. Witamina B12 dba w dużej mierze o jasność myślenia, czyli poprawia koncentrację, samopoczucie, pamięć i wiele, wiele innych procesów.

Brak witaminy B12

Brak tej witaminy w organizmie może być spowodowany na dwa sposoby. Pierwszym może być niedostateczne spożycie witaminy, a drugim powodem jest niedostateczne wydzielanie czynnika wewnętrznego.  Innym powodem może być infekcja odcinka jelita, w którym ta witamina jest produkowana. Może być to spowodowane również usunięciem operacyjnym tej części jelita lub żołądka, w którym ta witamina jest produkowana. Niedobór witaminy B12 prowadzi do wielu problemów.

Przyczyną jest nie właściwe kształtowanie się komórek nerwowych. Skutkiem mogą być problemy z drętwieniem kończyn, mrowieniem, problemami z dezorientacją, zburzeń, urojeń, problemów z wzrokiem, a nawet halucynacji. Zmiany w komórkach oraz ich nieprawidłowy rozwój może powodować również utratę apetytu i złe wchłanianie produktów, co objawiać się może również biegunką. Zmiany te, nie zawsze będą zauważalne od razu. Organizm ludzki jest w stanie wyprodukować taką ilość witaminy B12, że niedobór zacznie być odczuwany nawet po roku czasu.

Zobacz również:

Objawy braku witaminy B12

Objawów braku tej witaminy jest wiele. Przyczyniać się może również do powstania niebezpiecznych chorób takich jak Alzheimer czy cukrzyca. Jednak  najczęściej występującymi objawami są:

 • przemęczenie,
 • niedokrwistość,
 • osłabiona koncentracja,
 • trudności w poruszaniu się,
 • problemy z pamięcią,
 • bezsenność,
 • depresje,
 • szum w uszach,
 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • zaburzenia czucia.

Gdzie można znaleźć witaminę B12?

Najlepszym źródłem bogatym w witaminę B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Znaleźć można ją również w sfermantowanych warzywach, jednak witamina ta, nie jest produkowana naturalnie przez żadną roślinę. Wytwarzana jest w dużej mierze przez organy ssaków. Znaleźć można ją w produktach takich jak:

 • ryby,
 • drób,
 • jajka,
 • mleko,
 • mięso.

Choroba Alzheimera i cukrzyca

Nie wiadomo dokładnie, czy brak witaminy B12 jest powodem choroby Alzheimera, jednak zauważa się u takich osób takie objawy jak dekoncentracja lub problemy z pamięcią, czyli oznaki choroby mózgu. Zaniżony poziom witaminy B12 w organizmie chorego ma również wpływ na pogorszenie się stanu umysłu. Odpowiednie przyjmowanie tej witaminy może znacząco spowolnić rozwój choroby. W przypadku cukrzycy, objawy braku witaminy B12 i samej choroby są bardzo podobne oraz mogą być związane z neuropatią cukrzycową.

Zapotrzebowanie witaminy B12

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12 jest różna. Wszystko zależy od wieku danej osoby oraz trybu życia jaki prowadzi. Obliczana jest w µg/osobę. Przeliczając tą jednostkę w kategoriach masy to 3 mikrogram [µg] = 0,003 miligram [mg].

U dzieci od 1 do 3 roku życia zalecaną normą są 2 [ug]. W wieku od 4 do 6 roku życia, jest to wartość 2,5 [ug] Od 7 do 10 roku życia wartość wzrasta do 3 ug. Później zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, którzy są mało aktywni, zalecaną normą są 3 mikrogramy. Jedynie w przypadku kobiet w ciąży i karmiących wartość normy wzrasta do 4 [ug]. Od 60 roku życia, wartość zapotrzebowania na witaminę B12 maleje.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Brak witaminy B12

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz