Szukaj

Brak witaminy B12

Podziel się
Komentarze0

Brak witaminy B12 w organizmie, może wywołać zespół chorobowy, którego objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występuje u weganów, a nieleczony brak tej witaminy może prowadzić nawet do utraty życia.

Brak witaminy B12

Rola witaminy B12

Człowiek, aby poprawnie funkcjonować potrzebuje odpowiedniego składu witamin i minerałów w organizmie. Jedną z najważniejszych witamin jest właśnie B12. Nazywana jest również kobalaminą   lub czerwoną witaminą. Spełnia ona szereg istotnych funkcji w organizmie, takich jak produkcja krwinek oraz utrzymanie równowagi węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej.

Pomaga również w trawieniu wielu substancji organicznych w komórkach, takich jak tłuszcze czy białka. Witamina B12 znajduje się w produktach mlecznych oraz w mięsie. Prawidłowe przyjmowanie witamin ma olbrzymie znaczenie dla organizmu. Witamina B12 dba w dużej mierze o jasność myślenia, czyli poprawia koncentrację, samopoczucie, pamięć i wiele, wiele innych procesów.

Brak witaminy B12

Brak tej witaminy w organizmie może być spowodowany na dwa sposoby. Pierwszym może być niedostateczne spożycie witaminy, a drugim powodem jest niedostateczne wydzielanie czynnika wewnętrznego.  Innym powodem może być infekcja odcinka jelita, w którym ta witamina jest produkowana. Może być to spowodowane również usunięciem operacyjnym tej części jelita lub żołądka, w którym ta witamina jest produkowana. Niedobór witaminy B12 prowadzi do wielu problemów.

Przyczyną jest nie właściwe kształtowanie się komórek nerwowych. Skutkiem mogą być problemy z drętwieniem kończyn, mrowieniem, problemami z dezorientacją, zburzeń, urojeń, problemów z wzrokiem, a nawet halucynacji. Zmiany w komórkach oraz ich nieprawidłowy rozwój może powodować również utratę apetytu i złe wchłanianie produktów, co objawiać się może również biegunką. Zmiany te, nie zawsze będą zauważalne od razu. Organizm ludzki jest w stanie wyprodukować taką ilość witaminy B12, że niedobór zacznie być odczuwany nawet po roku czasu.

Objawy braku witaminy B12

Objawów braku tej witaminy jest wiele. Przyczyniać się może również do powstania niebezpiecznych chorób takich jak Alzheimer czy cukrzyca. Jednak  najczęściej występującymi objawami są:

 • przemęczenie,
 • niedokrwistość,
 • osłabiona koncentracja,
 • trudności w poruszaniu się,
 • problemy z pamięcią,
 • bezsenność,
 • depresje,
 • szum w uszach,
 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • zaburzenia czucia.

Gdzie można znaleźć witaminę B12?

Najlepszym źródłem bogatym w witaminę B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Znaleźć można ją również w sfermantowanych warzywach, jednak witamina ta, nie jest produkowana naturalnie przez żadną roślinę. Wytwarzana jest w dużej mierze przez organy ssaków. Znaleźć można ją w produktach takich jak:

 • ryby,
 • drób,
 • jajka,
 • mleko,
 • mięso.

Choroba Alzheimera i cukrzyca

Nie wiadomo dokładnie, czy brak witaminy B12 jest powodem choroby Alzheimera, jednak zauważa się u takich osób takie objawy jak dekoncentracja lub problemy z pamięcią, czyli oznaki choroby mózgu. Zaniżony poziom witaminy B12 w organizmie chorego ma również wpływ na pogorszenie się stanu umysłu. Odpowiednie przyjmowanie tej witaminy może znacząco spowolnić rozwój choroby. W przypadku cukrzycy, objawy braku witaminy B12 i samej choroby są bardzo podobne oraz mogą być związane z neuropatią cukrzycową.

Zapotrzebowanie witaminy B12

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12 jest różna. Wszystko zależy od wieku danej osoby oraz trybu życia jaki prowadzi. Obliczana jest w µg/osobę. Przeliczając tą jednostkę w kategoriach masy to 3 mikrogram [µg] = 0,003 miligram [mg].

U dzieci od 1 do 3 roku życia zalecaną normą są 2 [ug]. W wieku od 4 do 6 roku życia, jest to wartość 2,5 [ug] Od 7 do 10 roku życia wartość wzrasta do 3 ug. Później zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, którzy są mało aktywni, zalecaną normą są 3 mikrogramy. Jedynie w przypadku kobiet w ciąży i karmiących wartość normy wzrasta do 4 [ug]. Od 60 roku życia, wartość zapotrzebowania na witaminę B12 maleje.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Brak witaminy B12

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz