Szukaj

Brak równowagi flory jelitowej przyczynia się do kancerogenezy

Podziel się
Komentarze0

Niestabilność bakterii żyjących w jelitach została powiązana z powszechnymi zaburzeniami jelitowymi u ludzi, włączając w to zapalną chorobę jelita grubego oraz nowotwór jelita grubego, piszą naukowcy w arykule zamieszczonym w Journal of Clinical Investigation.Prace przeprowadził dr Mathias Chamaillard z Universytetu Lille Nord de France w Lille we Francji.

Naukowcy pod jego przewodnictem przebadali zapalenie jelitowe oraz genezę guza u myszy zaprojektowanej laboratoryjnie w kierunku braku równowagi flory jelitowej.

Na tę chwilę jednak nie wiadomo, czy to ten brak powoduje chorobę, czy też jest konsekwencją zaburzeń leżących u podłoża.


W każdym razie okazało się, że niestabilność zwiększała zapalenie jelit i podnosiła ryzyko zapalenia powiązanego z rakiem jelita grubego.

Antybiotykoterapia i transplantacja kału z organizmu zdrowej myszy do organizmu chorej, zredukowały ryzyko choroby i spowodowały pojawienie się długoterminowych zmian flory jelitowej.

Natomiast, transplantacja kału od chorej myszy do organizmu zdrowej spowodowała wzrost wewnętrznego zapalenia u tej drugiej oraz podniosła ryzyko zapalenia powiązanego z rakiem jelita grubego.

Wyniki te pokazują, że bakterie jelitowe to ważny gracz skutecznej prewencji zdrowotnej układu pokarmowego, ponieważ zapiegają zapaleniom oraz genezie nowotworowej, podsumowują francuscy badacze.

Komentarze do: Brak równowagi flory jelitowej przyczynia się do kancerogenezy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz