Szukaj

Ból zęba najgorszy dla kierowców

Podziel się
Komentarze0

Ból zęba jest największym wrogiem koncentracji za kierownicą wynika z badań przeprowadzonych w województwie śląskim na grupie kierowców zawodowych. Ponad połowa ankietowanych wymienia go na pierwszym miejscu. Na ostatnim miejscu znalazły się problemy rodzinne.

Ból zęba najgorszy dla kierowców


Weekend majowy już się rozpoczął, a drogi w całej Polsce wypełnił strumień samochodów. W pośpiesznym załatwianiu ostatnich spraw, późnej zmianie opon zimowych na letnie i pakowaniu przed majowym piknikiem kierowcy zapominają o odpowiedniej ilości snu, właściwym jedzeniu oraz lekceważą bóle głowy oraz zębów. Tymczasem wrogiem numer jeden skupienia za kółkiem jest ból zęba wynika z badań ankietowych przeprowadzonych wśród kierowców zawodowych przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień w Bielsku Białej. Ponad połowa badanych wskazała ból zęba, jako najsilniejszy bodziec dekoncentrujący podczas jazdy. Na dalszych miejscach pojawiły się trudne sytuacje na drodze 21%, ból głowy 10%, ból kręgosłupa 8%, nieprzespana noc 5%, niedobór jedzenia lub picia 3%, nadużycie kawy lub nikotyny 2%, a dopiero na samym końcu problemy rodzinne 1%.

Ten ból wymieniany przez kierowców może być spowodowany zaciskaniem zębów. Bardzo często objaw ten występuje u osób, które nawykowo zaciskają lub zgrzytają zębami, czyli cierpią na bruksizm - przyznaje dr n. med. lek. stom. Katarzyna Bindek-Sypień pomysłodawca i opiekun merytoryczny badań. Nasze ankiety przygotowane zostały pod kątem analizy bruksizmu wśród różnych grup zawodowych i stanowią część większego projektu naukowego, który przeprowadzamy na terenie śląska - dodaje lekarka.

Przeciwbólowe od tygodnia

Nagłe problemy z bólem zęba rozwiązujemy za pomocą tabletki 15 razy częściej niż szybką wizytą u dentysty. Środki przeciwbólowe przynoszą ulgę i niejednokrotnie są jedynym doraźnym ratunkiem, niestety coraz więcej osób nadużywa ich. Tempo życia, napięte grafiki w jakich funkcjonują ludzie z dużych miast oraz odległość od gabinetów stomatologicznych na wsiach sprawia, że sięgamy po nie coraz częściej i używamy coraz dłużej. Dla kierowców długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych może wiązać się z obniżoną zdolnością organizmu do koncentracji i spowolnić reakcję na nieprzewidziane sytuacje na drodze - mówi podkomisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.


Z badań bielskiej Kliniki wynika również, że kilka procent kierowców zawodowych poruszających się codziennie po naszych drogach cierpi na chroniczny ból głowy, zęba, kręgosłupa etc. i regularnie zażywa środki przeciwbólowe, aby być w stanie prowadzić samochód.


Jazda z włączoną kontrolką oleju

Niektórzy z nas pojawiają się w gabinecie stomatologicznym dopiero po tygodniu regularnego zażywania środków przeciwbólowych. Są osoby, które leczenie zęba traktują, jako ostateczność - mówi lek. stom. Michał Sypień z bielskiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. Co ciekawe niektórzy boją się dentysty, niektórzy nie mają czasu na wizyty, a niektórzy liczą na to, że ból po prostu skończy się samoczynnie - dodaje stomatolog.

Mamy pacjentów, którzy dzwonią do nas z wakacji, delegacji i podróży dookoła świata pytając co zrobić z nagłym bólem zęba, wysyłają nawet zdjęcia swoich opuchniętych twarzy dzień po dniu - mówi z uśmiechem lek. n. med. Tomasz Sypień z bielskiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień. Traktujemy to jako wyraz zaufania do nas i staramy się na ile to możliwe pomóc mobilnie. Znając okoliczności, w jakich nagły ból pojawił się i znając stan zębów pacjenta, patrząc w kartę leczenia i ich zdjęcia rentgenowskie wszystkich zębów jesteśmy w stanie przez telefon zdiagnozować problem i podpowiedzieć, czy wymaga on interwencji lekarza od razu, czy można zaczekać do powrotu do domu - wyjaśnia lekarz.

Niestety policja nie prowadzi statystyk wypadków drogowych pod kątem braku koncentracji kierowców wywołanej bólem zęba, ale należy przypuszczać, że takie zdarzenia mają miejsce. Co istotne dla nas uważajmy na siebie w trakcie prowadzenia samochodu i rozprawiajmy się z przyczyną bólu najszybciej jak to tylko możliwe.

***************
Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień istnieje od 6 lat, ale stanowi kontynuację rodzinnego gabinetu dentystycznego, który powstał w 1978 roku. Bracia Sypień - Tomasz i Michał - specjalizują się w implantologii oraz stomatologii estetycznej. Ich celem było stworzenie kompleksowej kliniki stomatologicznej dla Podbeskidzia i Śląska ze specjalistycznymi urządzeniami i możliwością diagnozy problemów stawów skroniowo-żuchwowych oraz rzadkich schorzeń dentystycznych.

Komentarze do: Ból zęba najgorszy dla kierowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz