Szukaj

Bisfenol A zakazany we wszystkich pojemnikach na żywność w 2014 roku

Podziel się
Komentarze0

Nowe wieści ze strony niesławnego już bisfenolu A. Ostatnio bowiem francuskie Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie przegłosowało zakaz stosowania tej substancji we wszystkich pojemnikach na żywność. Przepis ten wejdzie w życie w 2014 roku (w 2013 roku wejdzie zakaz stosowania bisfenolu A w pojemnikach przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia).


Wielki krok w kierunku całkowitego zakazu


Czy oznacza to, że bisfenol A zniknie całkowicie? Stopniowo, ale wydaje się, że tak. Po wprowadzeniu zakazu stosowania tej substancji w produkcji butelek dla niemowląt, teraz przyszła kolej na pojemniki na żywność.

Co to jest bisfenol A?

Bisfenol A, w skrócie nazywany BPA, jest składnikiem chemicznym, bardzo powszechnie obecnym w naszym życiu codziennym. Albowiem, bisfenol A znajdujemy dziś w większości plastikowych butelek, puszek konserwowych, puszek na napoje gazowane.

Substancja ta jest dziś bardzo poważnie podejrzewana o to, iż zakłóca pracę układu hormonalnego człowieka. Dlatego też od dłuższego czasu podnoszą się głosy żądające całkowitego zakazu stosowania bisfenolu A w pojemnikach, które mają kontakt z jedzeniem.


Propozycja ta zresztą została we Francji zaakceptowana jednogłośnie. Oznacza to, że od 2014 roku, BPA powinien zniknąć całkowicie z pojemników na żywność. Decyzja ta przychodzi chwilę po tym, jak został opublikowany raport zrealizowany przez francuską agencję ANSES (Agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego żywności, Agence de sécurité sanitaire de l'alimentation).

Raport ten oceniał, iż pilne jest zastąpienie bisfenolu A innymi, nieszkodliwymi substancjami, bezzwłocznie. Raport agencji ANSES sprawił, że nowe prawo stało się konieczne, jak stwierdził francuski minister zdrowia, Xavier Bertrand.

Tym samym, z nowym prawem, Francja jest pierwszym krajem europejskim, które podejmuje takie działania w walce z bisfenolem A.

Upewnić się co do nieszkodliwości substytutów bisfenolu A

Jak uważa Olivier Jarde z Nouveau Centre, którego grupa na próżno walczyła kilka miesięcy temu o zakaz stosowania ftalanów, parabenów i alkifenoli, nawet jeśli oczywiste jest, że nie należy ufać temu produktowi, to jednakże zwrócić uwagę na to, żeby nie zastąpić go molekułą jeszcze bardziej toksyczną. Ważne jest więc, żeby upewnić się co do nieszkodliwości produktów, które zastąpią bisfenol A.

Komentarze do: Bisfenol A zakazany we wszystkich pojemnikach na żywność w 2014 roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz