Szukaj

Bakterie jelitowe powiązane z otyłością i syndromem metabolicznym?

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Uniwersytetu Szkoły Medycznej w Maryland zidentyfikowali w ludzkiej mikroflorze jelitowej 26 gatunków bakterii, które wydają się być związane z otyłością i powikłaniami metabolicznymi - odpornością na insulinę, wysokim poziomem cukru we krwi, zwiększonym ciśnieniem krwi i wysokim poziomem cholesterolu - określanymi ogólnie mianem "syndromu metabolicznego".Zwiększa on znacznie indywidualne ryzyko udaru mózgu, zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia.

Wyróżniliśmy 26 gatunków bakterii skorelowanych z objawami otyłości i syndromu metabolicznego, takimi jak wskaźnik masy ciała (BMI), triglicerydów, cholesterolu, poziom glukozy i białka C-reaktywnego, wyznacznika stanu zapalnego, mówi główna autorka badań, doktor Claire M. Fraser, profesor medycyny, mikrobiologii i immunologii oraz dyrektor Instytutu Nauk Genomu (IGS) na Uniwersytecie Szkoły Medycznej w Maryland. Nie możemy wysnuć hipotezy odnośnie przyczyny i skutku, ale to duży krok naprzód oznaczający, że zaczynamy identyfikować bakterie skorelowane z parametrami klinicznymi, co sugeruje, że pewnego dnia mikroflora jelitowa będzie mogła być regulowana za pomocą leków, diety i zmiany stylu życia.


Dr Fraser zauważa, że zespół badawczy pod kierunkiem doktor Margaret L. Zupancic, pracownika naukowego IGS, również odkrył związek między bakteriami jelitowymi i stanami zapalnymi, postrzeganymi jako elementy otyłości i wielu innych chorób przewlekłych.

Jest to jedno z pierwszych badań nad otyłością u ludzi, wiążące procesy zapalne z konkretnymi organizmami obecnymi w przewodzie pokarmowym, dodaje dr Fraser, zauważając również, że u badanych z zespołem metabolicznym, mających podwyższone markery surowicy związane ze stanem zapalnym, występowała tendencja do najniższych poziomów dobrych bakterii, którym przypisano uprzednio właściwości przeciwzapalne.

Co ciekawe, badacze przeanalizowali ludzkie bakterie jelitowe również pod kątem wykonywanego zawodu i stwierdzili, że kolonie bakterii u tych osób, które miały regularny kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, na przykład u rolników i ich żon, były zdominowane przez bakterię Prevotella, występującej powszechnie w mikroflorze jelitowej bydła i owiec.

Te wyniki wskazują, że czynniki środowiskowe mogą odgrywać ważną rolę w komponowaniu składu mikroflory jelitowej u ludzi, stwierdza dr Fraser.

Komentarze do: Bakterie jelitowe powiązane z otyłością i syndromem metabolicznym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz