Szukaj

Baclofen: Olivier Ameison nie żyje

Podziel się
Komentarze0

Francuski kardiolog Olivier Ameisen, który z przekonaniem bronił stosowania baclofenu w terapii alkoholizmu, zmarł 18 lipca z powodu zawału serca w Paryżu. Miał 60 lat.Olivier Ameisen w 2008 opublikował swoją książkę Dernier verre (Ostatnia szklanka), w której opisywał, w jaki sposób baclofen pomógł mu w walce z nałogiem alkoholowym. Książka odniosła sukces wydawniczy, szczególnie pośród tych, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu.

Olivier Ameisen w alkoholizm popadł w trakcie swojej pracy w Stanach Zjednoczonych. Udało mu się przezwyciężyć potrzebę nałogowego picia dzięki wysokim dawkom wspomnianego leku, który sprawił, iż w efekcie terapii doktor był całkowicie obojętny na alkohol.


Od tamtej pory nie przestawał walczyć o to, aby francuskie władze regulacyjne uznały baclofen (lek rozluźniający mięśnie, sprzedawany od 1974 roku) w terapii alkoholizmu, wbrew sprzeciwom niektórych naukowców.

Jego walka przyniosła w końcu owoce: w czerwcu 2013, przewodniczący francuskiej agencji ANSM (agencja regulująca leki) Dominique Mraninchi oznajmił, iż baclofen został zatwierdzony w czasowej terapii leczenia nałogu alkoholowego.

Komentarze do: Baclofen: Olivier Ameison nie żyje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz