Szukaj

Alkoholizm: Baclofen otrzyma czasowe zatwierdzenie

Podziel się
Komentarze0

Baclofen, czyli lek testowany aktualnie we Francji w terapii alkoholizmu, otrzyma wkrótce czasowe zatwierdzenie dla tego zastosowania, poinformował komunikat francuskiej agencji ANSM. Baclofen, produkowany przez laboratoria Sanofi i Novartis, jest stosowany od 40 lat jako środek rozluźniający mięśnie, i jest to jego jedyne oficjalne zastosowanie.Od dłuższego czasu jednak przepisywany jest także ludziom uzależnionym od alkoholu – ok. 50 000 pacjentów we Francji aktualnie korzysta z tej terapii – mimo braku oficjalnego wskazania.

Dominique Maraninchi, przełożony ANSM podkreśla, że w dalszym ciągu potrzebne są dodatkowe badania nad skutecznością tego leku, a więc zatwierdzenie będzie ważne jedynie przez trzy lata.

ANSM przyznaje czasowe zatwierdzenia wtedy, gdy nie istnieje inna opcja terapeutyczna dla danej patologii.


Aktualnie trwają dwa badania kliniczne nad baklofenem. Próba Bacloville rozpoczęła się w kwietniu 2012, a próba Apladir w październiku 2012. Ta druga ma na celu określenie skuteczności leku podawanego w wysokich dawakach – 180 mg trzy razy w ciągu dnia - w utrzymywaniu abstynencji u pacjentów uzależnionych od alkoholu.

ANSM ocenia, że we Francji żyje 1,5 mln ludzi uzależnionych od alkoholu, a 3,5 mln kolejnych pije za dużo.

Baclofen zdobył popularność w 2008, kiedy pojawiła się książka Olivera Ameisena, kardiologa-alkoholika, który opisywał w niej swoje zmagania z nałogiem. Autor utrzymuje, że to właśnie baclofen pomógł mu skończyć z piciem.


Komentarze do: Alkoholizm: Baclofen otrzyma czasowe zatwierdzenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz