Szukaj

Alkoholizm: Baclofen otrzyma czasowe zatwierdzenie

Podziel się
Komentarze0

Baclofen, czyli lek testowany aktualnie we Francji w terapii alkoholizmu, otrzyma wkrótce czasowe zatwierdzenie dla tego zastosowania, poinformował komunikat francuskiej agencji ANSM. Baclofen, produkowany przez laboratoria Sanofi i Novartis, jest stosowany od 40 lat jako środek rozluźniający mięśnie, i jest to jego jedyne oficjalne zastosowanie.Od dłuższego czasu jednak przepisywany jest także ludziom uzależnionym od alkoholu – ok. 50 000 pacjentów we Francji aktualnie korzysta z tej terapii – mimo braku oficjalnego wskazania.

Dominique Maraninchi, przełożony ANSM podkreśla, że w dalszym ciągu potrzebne są dodatkowe badania nad skutecznością tego leku, a więc zatwierdzenie będzie ważne jedynie przez trzy lata.

ANSM przyznaje czasowe zatwierdzenia wtedy, gdy nie istnieje inna opcja terapeutyczna dla danej patologii.

Zobacz również:Aktualnie trwają dwa badania kliniczne nad baklofenem. Próba Bacloville rozpoczęła się w kwietniu 2012, a próba Apladir w październiku 2012. Ta druga ma na celu określenie skuteczności leku podawanego w wysokich dawakach – 180 mg trzy razy w ciągu dnia - w utrzymywaniu abstynencji u pacjentów uzależnionych od alkoholu.

ANSM ocenia, że we Francji żyje 1,5 mln ludzi uzależnionych od alkoholu, a 3,5 mln kolejnych pije za dużo.

Baclofen zdobył popularność w 2008, kiedy pojawiła się książka Olivera Ameisena, kardiologa-alkoholika, który opisywał w niej swoje zmagania z nałogiem. Autor utrzymuje, że to właśnie baclofen pomógł mu skończyć z piciem.


Komentarze do: Alkoholizm: Baclofen otrzyma czasowe zatwierdzenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz