Szukaj

Alkohol i narkotyki powodują wczesny udar mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Młodzi dorośli, którzy ucierpieli z powodu udaru, bardzo często byli palaczami, albo nadużywali narkotyków i alkoholu, jak pokazuje najnowsze badanie naukowców z University of Cincinnati. Prace ukazały się w naukowym magazynie Stroke.Dr Brett Kissela, główny autor badania, wyjaśnia: przyjrzeliśmy się 1 000 pacjentów. Stwierdziliśmy, że nadużywanie różnych substancji jest sprawą powszechną między młodymi dorosłymi, którzy ucierpieli z powodu udaru mózgu.

Incydent naczyniowo-mózgowy często jest postrzegany jako choroba starszych ludzi, ale naukowcy wyjaśniają, iż długoterminowe zmiany w sercu, tętnicach i krwi, które są skutkiem uzależnień od wszelkiego rodzaju substancji, mogą narazić ludzi na wyższe niż przeciętnie ryzyko udaru.


Pacjenci w wieku poniżej 55 lat, którzy doświadczyli udaru mózgu, dodaje jeszcze dr Kissela, powinni być rutynowo badani w kierunku uzależnienia od substancji.

Możliwe jest także, dodaje neurolog z University of California, San Francisco, dr S. Andrew Josephson, że niektóre narkotyki, takie jak kokaina i metamfetaminy, mogą wyzwalać incydent naczyniowo-mózgowy wcześniej.

Dr S. Andrew Josephson podkreśla, iż jeżeli młoda osoba ma udar, bardziej prawdopodobnne jest to, że jest on wynikiem czegoś innego niż tradycyjnych czynników ryzyka.

Jak podają centra CDC, blisko 800 000 ludzi w USA każdego roku doświadcza udaru mózgu, czego skutkiem jest długotrwałe upośledzenie w większości wypadków. Badanie z 2007 roku pokazało, że blisko 5% ludzi, którzy mieli udar mózgu w tym roku, miało od 18 do 44 lat.

Komentarze do: Alkohol i narkotyki powodują wczesny udar mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz