Szukaj

25 lat dializoterapii w Legnicy!

Podziel się
Komentarze0

„Gdy nerki zaczynają szwankować, nie czujemy bólu. Gdy pojawiają się odczuwalne objawy, z reguły jest już za późno na skuteczne leczenie farmakologiczne. Życie pacjenta ratuje dializa albo przeszczep.


Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania pod kątem chorób nerek
” - przypominał podczas obchodów 25-lecia dializoterapii w Legnicy dr Adam Drozd, kierownik stacji dializ B. Braun Avitum Poland przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Podczas uroczystości pamiątkowe dyplomy otrzymało niemal 20 osób szczególnie zasłużonych dla legnickiej dializoterapii.

Stacja dializ w Legnicy, uruchomiona jesienią 1987, roku była jedną z pierwszych na Dolnym Śląsku. Dziś placówka należąca do B. Braun Avitum Poland sp. z o.o., ulokowana przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (WSS), leczy ponad 100 osób i jest jedną z największych w regionie.


Głównym punktem obchodów 25-lecia dializoterapii w Legnicy była dzisiejsza uroczystość, podczas której Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii, prof. nadzwyczajna dr hab. Magdalena Krajewska przedstawiła obecny stan dializoterapii w województwie.

O historii placówki opowiadała Dyrektor WSS, Krystyna Barcik, a prezes B. Braun Avitum (Marek Łukaszyk) oraz kierownik stacji dializ (dr Adam Drozd) mówili o działalności placówki i jej sukcesach w ostatnich latach, w tym m.in.: znacznym podniesieniu standardu leczenia, rozpoczęciu dializ otrzewnowych i pierwszym przeszczepie nerki u osoby dializowanej tą metodą. O codziennym życiu dializowanych mówili natomiast pacjenci stacji: Grzegorz Śmietana i Andrzej Głowacz. Uroczystość zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów osobom szczególnie zasłużonym dla dializoterapii w Legnicy.

Ważnym elementem obchodów 25-lecia dializoterapii w Legnicy jest także kampania informacyjna prowadzona poprzez regionalne media, której celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców regionu w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nerek. W ramach kampanii organizatorzy obchodów przekazali lekarzom rodzinnym w regionie ponad 500 bezpłatnych skierowań na bezpłatne badania krwi i moczu. Kupon na badania krwi, w obniżonej cenie, z którego skorzystać będzie mógł każdy chętny, ukazał się także w lokalnej gazecie (3000 szt.).

Komentarze do: 25 lat dializoterapii w Legnicy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz