Szukaj

Pielęgnacja włosów latem

Podziel się
Komentarze0

Lato jest taką porą roku, na którą większość z nas czeka z prawdziwym utęsknieniem. Piękna pogoda, promienie słoneczne... często tyle wystarczy nam do szczęścia. Jednak chociaż my nie możemy się doczekać sezonu letniego, to nasze włosy są mu zdecydowanie przeciwne. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów w porze letniej.

Pielęgnacja włosów latem


Lato to przede wszystkim czas wygrzewania się na słońcu oraz relaksu podczas wodnych kąpieli. Choć my uwielbiamy zanurzać się w słonej wodzie, to niestety nie działa ona korzystnie na nasze włosy. Warto zaznaczyć, że włosy należy przygotować odpowiednio wcześnie do wakacyjnego urlopu.

Tuż przed samym wyjazdem najlepiej udać się do fryzjera w celu przycięcia końcówek, co pozwoli włosom się zregenerować i lepiej układać. Na co dzień nie możemy zapominać o ochronie przed słońcem, co zapewnia odpowiednio dobrany szampon z filtrem. Takie produkty kosmetyczne chronią kolor przed nadmiernym promieniowaniem. Chcąc zwiększyć ochronę, warto oprócz szamponu, korzystać z balsamów i odżywek do włosów, które pozwalają zregenerować włosy.

Najbardziej narażone na zniszczenie są końcówki włosów, dlatego wszelkiego rodzaju preparaty należy wcierać przede wszystkim w nie. W sezonie letnim nie wolno zapominać o stosowaniu maski nawilżającej ok. dwa razy w tygodniu. Dzięki niej włosy nie będą tak mocno przesuszone, a przy tym staną się bardziej odporne na działania promieni słonecznych. Obecnie na rynku znaleźć możemy bardzo wiele kosmetyków, które pozwalają chronić włosy w letniej porze roku.


Latem warto nosić upięte fryzury, dzięki czemu możliwie jak najmniejsza powierzchnia włosów narażona będzie na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo można korzystać z różnych nakryć głowy, jednak warunkiem jest wcześniejsze posmarowanie włosów odżywką nawilżającą, gdyż nakrycia głowy, choć chronią przed słońcem, to same w sobie wysuszają włosy.


W sezonie letnim zarówno promieniowanie słoneczne jak i kąpiele wodne niszczą włosy. W pierwszej kolejności dochodzi do zniszczenia warstwy zewnętrznej włosów, co wiąże się z ich odbarwieniem i pozbawieniem blasku. Następnie szkodliwe działanie zaczyna dotykać warstwy korowej, przez co zmienia się struktura włosa oraz zniszczone zostają włókna kreatyny, która jest odpowiedzialna za wytrzymałość włosów i ich rozrywanie. 

Pomiędzy rozerwane włókna włosa dostaje się m.in. kurz, piasek, sól i wiele innych szkodliwych substancji. W efekcie włosy stają się łamliwe, rozdwajają się i często stają się widocznie przesuszone.

Wskazówki jak zadbać o włosy latem
  • Po pierwsze, starajmy się unikać chodzenia z mokrą głową.
Krople wody na włosach działają jak soczewka, co prowadzi do skupienia na sobie promieni słonecznych. W tym momencie rozpoczynają się procesy chemiczne, które można porównać do rozjaśniania włosów. Tworzą się wolne rodniki, które niszczą strukturę włosa. Tutaj należy zaznaczyć, że to nie woda jest szkodliwa, a woda połączona ze słońcem i wiatrem. W okresie letnim, najbardziej podatne na zniszczenie włosów słońcem, są osoby, które mają, bądź kiedykolwiek miały rozjaśniane włosy. Zdecydowanie lepiej w tej porze roku radzą sobie brunetki, ponieważ ich włosy zawierają dużo barwnika, który pochłania znaczną część szkodliwego promieniowania. Jego działanie można porównać do funkcji filtra słonecznego.
  • Po drugie, pamiętajmy o odżywaniu włosów.
W okresie letnim należy częściej korzystać z wszelkich preparatów pielęgnacyjnych do włosów. Warto wybierać takie, które są przeznaczone do włosów w sezonie letnim. W tego typu  kosmetykach znajdziemy filtry, które pozwolą zahamować przenikanie promieni UV do wnętrza włosów.

Komentarze do: Pielęgnacja włosów latem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz