Szukaj

Pielęgnacja włosów farbowanych

Podziel się
Komentarze0

Każda kobieta lubi zmiany.  A przede wszystkim takie, które dotyczą matamorfozy jej wyglądu.  Zmieniają wtedy połowę szafy, buty, torebki, biżuterię a także… kolor włosów, a wówczas, kiedy decydujemy się na zmianę koloru włosów powinniśmy kierować się kilkoma zasadami.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Coraz więcej Polek farbuje włosy. Niestety w parze z farbowaniem rzadko idzie pielęgnacja, a przecież takie włosy bardziej podatne są na wysuszenie, a ich zaniedbanie bardzo łatwo można rozpoznać po rozdwojonych końcówkach. Mało estetycznie także wyglądają odrosty, często widoczne u kobiet, które przede wszystkim rozjaśniały włosy. A zatem, jak należy pielęgnować włosy farbowane?

Odpowiedni dobór farby

Pierwszą podstawową zasadą, jaką każda z nas powinna się kierować, jest dobór odpowiedniego koloru.  Należy odpowiednio rozjaśnić lub przyciemnić włosy - tak, aby wyglądać młodziej. Innym rozwiązaniem jest całkowita zmiana koloru. Tutaj jednak należy działać ostrożnie, gdyż możemy sobie zrobić „krzywdę”, a przy okazji bardzo zniszczyć włosy.

Są różne sposoby koloryzacji włosów.  Jednym z nich jest użycie środków nietrwale koloryzujących.  Należą do nich wszelkiego rodzaju szampony koloryzujące, spray’e, jak i żele, które zawierają barwniki powszechnie używane w przemyśle odzieżowym. Metoda ta polega na tym, że barwnik osadza się na włosie i powoduje odpowiednie odbicie światła. Po kilku myciach barwnik ten zmywa się, pozostawiając naturalny kolor włosa.

Inną metodą jest koloryzacja naturalnymi środkami koloryzującymi. Dzisiaj najpopularniejsza jest henna, ale stosowane są także inne techniki. Dużym plusem takich substancji jest ich naturalność. Nie zawierają one substancji chemicznych, które niszczą strukturę włosa. Z kolei minusem jest jednak brak „kontroli”, ponieważ efekt, jaki otrzymamy nie jest zależny od nas. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie odcień włosa i jak intensywny kolor powstanie. Środki te są również nietrwałe, dlatego w dzisiejszych czasach używane są inne specyfiki do koloryzacji włosów.

Kolejną metodą koloryzacji jest użycie farb półtrwałych i trwałych. Te pierwsze służą przede wszystkim do farbowania włosów siwych, gdyż mają na celu nadanie tylko refleksów. Ze względu na ich skład nie mogą one zafarbować włosów na jaśniejszy kolor niż naturalny. Zazwyczaj po miesiącu lub dwóch spłukują się, dlatego koloryzację należy powtórzyć.


Inaczej jest, gdy wybierzemy farby trwałe. W zależności od tego, na jaki rodzaj koloryzacji się zdecydujemy - rozjaśnianie, czy przyciemnianie - takie będą konsekwencje i negatywne skutki dla włosów. Przy rozjaśnianiu barwnik wnika w strukturę włosa, niszcząc go.

Przy wielokrotnym stosowaniu rozjaśniania, niestety włosy stają się coraz słabsze i bardziej podatne na złamania, rozdwojenie końcówek, czy szorstkość. Trudno się układają i po pewnym czasie, mają większą skłonność do wypadania. Dlatego wybierając farby trwałe, lepszym rozwiązaniem jest przyciemnianie włosów. Wtedy do struktury włosa wnika barwnik, który go tylko farbuje, czyli trwale zmienia kolor. Jest to łagodniejszy zabieg dla włosów, ale mimo wszystko włos na stałe zmienia swój kolor, po czym bardzo ciężko jest powrócić do naturalnego.

Pielęgnacja włosów ciemnych

Włosy, które są tylko przyciemnione lub zafarbowane na ciemniejszy kolor z natury są mniej zniszczone. Dlatego środki, które zastosujemy do ich pielęgnacji, nie muszą być aż tak mocne. Wystarczy, że będą one odpowiednio nawilżać i poprawiać koloryt włosów. Można też użyć preparatów poprawiających rozczesywanie włosów i pomagających w układaniu fryzury. Nie należy jednak stosować zbyt dużo odżywek i masek, które będą zbędnie obciążać włosy, gdyż fryzura wtedy nie będzie wyglądać naturalnie. Włosy te należy jedynie odpowiednio nawilżać.


Pielęgnacja włosów jasnych

Włosy rozjaśnione są zazwyczaj zniszczone. Do ich pielęgnacji potrzebujemy kosmetyków regenerujących strukturę włosa. Dodatkowo potrzebują preparatów zmiękczających, nawilżających i ochronnych. W szczególności, gdy włosy z natury są cienkie i wrażliwe. W takim przypadku należy ze szczególną troską o nie zadbać, gdyż brak odpowiedniej pielęgnacji przyczyni się do ich wysuszenia, łamliwości i wypadania.

Kilka porad

Zawsze należy używać kosmetyków do włosów farbowanych. Odpowiednie szampony, odżywki, maski spowodują, że włosy odżyją, nabiorą blasku i kolor dłużej się utrzyma. W przypadku rozjaśnionych włosów warto pamiętać o tym, że pod wpływem chloru włosy mogą nabrać zielonego odcieniu. Dlatego każdorazowo po wyjściu z basenu należy dokładnie umyć i spłukać włosy.

Włosy po koloryzacji są osłabione i zniszczone, dlatego powinno się ograniczyć używanie suszarek, prostownic i lokówek. Należy także uważać przy szczotkowaniu. Włosy należy rozczesywać bardzo delikatnie. Słońce również ma negatywny wpływ na włosy, dlatego należy w okresie letnim używać ochronnych preparatów z filtrami, a po każdorazowym dłuższym przebywaniu na słońcu, należy umyć włosy. Także przed wyjazdem na urlop warto wcześniej zafarbować włosy, tak aby kolor się utrwalił.

Domowe preparaty

Jeżeli nie do końca wierzycie kosmetykom z drogerii i jesteście zwolenniczkami naturalnych kosmetyków, możecie same zrobić domowe płukanki koloryzacyjne. W zależności od tego jakie macie włosy, możecie użyć odpowiednich ziół, kwiatów bądź też innych naturalnych owoców. Wywar z rumianku odświeży i wzmocni blond refleksy. W litrze wody należy ugotować dwie garści kwiatów rumianku, a następnie spłukać nimi włosy. Włosom czarnym można zrobić kawową kąpiel. W tym celu opłukaj włosy podwójnym espresso i pozostaw na 30 minut. Następnie obficie spłukaj wodą. Jeżeli chcesz przyciemnić kolor włosów, a przy okazji zrobić naturalny szampon, zaparz 100 gram liści orzecha włoskiego. Wywar wmasuj we włosy. Z kolei, gdy posiadasz już siwe włosy i nie chcesz, aby żółkły, po umyciu głowy spłucz je wywarem z bakłażana.

Włosy farbowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nie tylko dlatego, że są zniszczone i osłabione, ale przede wszystkim dlatego, iż kolor będzie wyglądał nienaturalnie. Chyba żadna kobieta nie chce, aby jej włosy wyglądały jak peruka. Dlatego jeżeli nie podoba nam się nasz kolor włosów i zdecydujemy się na koloryzację, róbmy to rozsądnie i dbajmy o nasze włosy.

Autor:

Sylwia Kubisztal


Komentarze do: Pielęgnacja włosów farbowanych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz