Szukaj

Zły szef? Ćwiczenia mogą pomóc w obniżeniu stresu

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli twój szef zdaje się mieć potrzebę rozluźnienia i relaksu, może powinniście zasugerować mu, aby poszedł na siłownię, sugeruje nowe badanie. Tylko czy ktoś miałby na tyle odwagi? Nowe badanie, opublikowane w Journal of Business and Psychology, ujawnia, że szefowie, którzy nie ćwiczą, są bardziej zestresowani i niemili dla swoich pracowników, w porównaniu do szefów, którzy poświęcają czas na aktywność fizyczną.Na czym polegało badanie? Otóż, 98 studentów z dwóch różnych uniwersytetów uzupełnili kewstionariusze, wraz z 98 osobami przełożonymi. Studenci zostali również poproszeni o ocenę nadużyć szefów: na przykład, szef strofujący publicznie albo szef wyzywający ich od głupich.

Następnie, przełożeni wypełnili kwestionariusz na temat ich zwyczajów dotyczących ćwiczeń oraz poziomu stresu w miejscu pracy. W ten sposób, badanie odkryło, że im bardziej zestresowany był szef, tym bardziej pracownicy czuli się ofiarami. A im więcej szef wylewał z siebie potów na siłowni, tym mniej nadużyć z jego strony doświadczali pracownicy.

Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, w jaki sposób ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na poziom stresu u szefów i na postrzeganie przez pracowników poziomów nadużycia, stwierdzają badacze z uniwersytetu University of Northern Illinois.

Poprzednie badanie, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu University of California w San Francisco stwierdziło, że ćwiczenia fizyczne są związane z niższym poziomem chronicznego stresu u kobiet.

Nikt nie chce niemiłego szefa, tym bardziej, że inne bdania pokazały, że taki osobnik może również źle odbić się na małżeństwie pracowników. Badania przeprowadzone na uniwersytecie Baylor University pokazały, że ludzie mają większą tendencję do kłótni w parze, do negatywnych emocji odnośnie małżonka albo partnera, jeżeli mają szefa, który jest wobec nich niemiły.


Jak zredukować stres?

Oto, co można podszepnąć zestresowanemu szefowi:

1. A może tak medytacja?

Znajdź spokojne miejsce, zrelaksuj się, oczyść umysł i skoncentruj na własnym oddechu, przez 10 – 20 minut. Każdego dnia staraj się znaleźć czas, aby odetchnąć mentalnie i fizycznie.

2. A może posłuchaj muzyki?

Słuchanie ulubionych artystów albo śpiewu wielorybów, czy też szumu oceanu – co kto lubi – może znakomicie uśmierzyć stres.

3. A może trochę poćwicz?

Idź na spacer, z całkowitym programem rozgrzewki. Nie tylko pomoże ci to fizycznie, ale również pobudzi twój umysł.


4. a może to zapisz?

Pisanie dziennika albo pamiętnika to cudowny sposób na kontrolowanie stresu. W ten sposób możesz porozmawiać z własnymi myślami i uczuciami, zapoznać się z nimi. A ta technika jest dobrym narzędziem do zwalczania stresu. A więc, "Drogi pamiętniku..." i do dzieła!

5. a może się rozciągnij?

Sesje jogi, regularne, mają inne korzyści niż wszystkie inne formy ćwiczeń. Kontrola oddechu, rozciąganie, medytacja, mentalne wyobrażanie, to wszystko świetnie działa obniżając stres.

6. a może porcja alkoholu mniej?


Pijesz, bo jesteś zestresowany, czy też stresujesz się, bo za dużo pijesz? Spróbuj kontrolować swoje picie. Badania pokazały, że duże ilości alkoholu mogą podkreślać jeszcze objawy stresu.

7. a może rozluźnij mięśnie?

Relaksacja mięśniowa progresywna jest postacią medytacji, wykonywanej dzięki prostemu izolowaniu grupy mięśni, stwarzaniu napięcia na dziesięć sekund, a następnie relaksowaniu ich. Celem jest odciążenie wybranej grupy mięśni poprzez rozluźnianie ich i napinanie.

8. a może przestań się przejadać?

Wielu z nas je za dużo, ponieważ jest to sposób na radzenie sobie z niektórymi postaciami stresu. Ale jedzenie to jedynie czasowy sposób na oderwanie się od realnych problemów w życiu.

9. a może się wyśpij?

Upewnij się, że śpisz tyle, ile trzeba. Jest to niezwykle ważny składnik zdrowego stylu życia. Brak snu zmniejsza wydajność mózgu, włączając w to zaburzenia pamięci oraz niemożność skoncentrowania się. Jeżeli chcesz być w szczytowej formie umysłowej, musisz spać.

10. a może masaż?

Nie ma przyjemniejszego sposobu na zredukowanie stresu niż masaż. Opcje są praktycznie nieograniczone, jeżeli chodzi o wybór masażu. Masaż całego ciała, masaż shiatsu, terapia kamieniami, jeżeli masz fundusze. Jeżeli nie, użyj po prostu przyrządu do masażu, albo niech bliska ci osoba wymasuje ci ramiona przez dziesięć minut.

Komentarze do: Zły szef? Ćwiczenia mogą pomóc w obniżeniu stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz