Szukaj

Tajemnice dobrej rozmowy, czyli o tym jak rozmawiać, aby się zrozumieć!

Każdego dnia wchodzimy w setki interakcji z różnymi ludźmi, zarówno ze znajomymi, jak i z zupełnie obcymi osobami. Dlatego też mogłoby się wydawać, że każdy z nas potrafi rozmawiać. Niestety, nic bardziej mylnego - wciąż mamy problemy z porozumiewaniem się. Jakie są tajniki dobrej rozmowy?

Tajemnice dobrej rozmowy, czyli o tym jak rozmawiać, aby się zrozumieć!

Pomimo tego, że większość czasu spędzamy na wymianie zdań, problemem dla nas jest konkretna, rzeczowa rozmowa. Najczęściej nie potrafimy przekazać naszemu rozmówcy sensu wypowiedzi.

Wymiana informacji

Pomimo tego, że w ciągu dnia mówimy dużo, większość naszych rozmów jest tylko i wyłącznie wymianą krótkich informacji. Psychoterapeutka Izabella Zaremba uważa, że nawet jeśli druga strona odpowie na nasz przekaz to w żaden sposób nie możemy tego nazwać rozmową. Niewątpliwie jest to jedna z przyczyn wyjaśniająca, dlaczego nie umiemy prowadzić wyczerpujących konwersacji będących na pewnym poziomie intelektualnym. Brakuje nam czasu, jesteśmy przytłoczeni natłokiem informacji przez co wymiana krótkich informacji wydaje nam się jedynym sposobem na utrzymanie relacji z drugim człowiekiem.

Monolog

Głównym problemem naszych rozmów jest fakt, że chętnie mówimy, ale rzadziej słuchamy innych, przez co zamiast dialogu prowadzimy monolog. Jednostronna rozmowa jest nie tylko nieprzyjemna dla drugiej strony, lecz tak naprawdę nic nie wnosi. Dlatego też umiejętność słuchania jest jedną z najważniejszych umiejętności wymaganych przy dobrej rozmowie.


Banały

Często, aby tylko i wyłącznie podtrzymać kontakt z drugą osobą prowadzimy banalne konwersacje. Rozmawiamy „o wszystkim i o niczym”, nie mamy na celu przekazać żadnych informacji naszemu rozmówcy, bądź też wchodzić w rozległe dyskusje, po prostu staramy się pozbyć uczucia tzw. niezręcznej ciszy.

Dialog


Formą dobrej rozmowy jest dialog. Na pozór wydaje się, że jest on łatwy do osiągnięcia, jednakże tak naprawdę niezmiernie trudno go prowadzić. Dialog stanowi współpracę będącą podstawą dobrej rozmowy. Tylko podczas wzajemnej wymiany zdań konwersacja pogłębia więzy istniejące pomiędzy rozmawiającymi oraz daje możliwość poszerzenia własnych horyzontów i dowiedzenia się ciekawych, bądź też istotnych rzeczy.

Tajemnicą dobrej rozmowy jest nie tylko umiejętność słuchania, czy też rozszerzenie konwersacji o znaczące rzeczy, a nie tylko o banały, istotny jest także sposób prowadzenia konwersacji. Dialog należy prowadzić w sposób spokojny, przede wszystkim nie można krytykować argumentów naszego rozmówcy, gdyż mogłoby przerodzić się to w nieprzyjemną dyskusję. Ze słów osoby z którą rozmawiamy możemy przede wszystkim czerpać wiedzę dla samych siebie.

W ciągu dnia starajmy się prowadzić prawdziwe rozmowy, wchodźmy w dialogi, wymieniajmy zdania i opinie. Świat, który nas otacza jest światem opartym na wzajemnych relacjach i tylko one są w stanie nadać sens naszemu życiu.

Autor:

Daria Horodyska - Madej

Komentarze do: Tajemnice dobrej rozmowy, czyli o tym jak rozmawiać, aby się zrozumieć!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz