Szukaj

Stresujące kłótnie związane z większym zapaleniem

Podziel się
Komentarze0

Lubisz się kłócić, czy też może zaprowadzać pokój? Uważaj, ponieważ kłócąc się możesz igrać ze swoim zdrowiem. Nowe badanie pokazuje, że negatywne relacje społeczne, w postaci kłótni oraz personalnych konfliktów, mogą ponieść poziom zapalenia, stwierdzili badacze, którzy opublikowali swoje prace w naukowym PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).Jak wyjaśniają eksperci, podniesiony poziom zapalenia niekoniecznie jest złą rzeczą: może po prostu oznaczać, że układ odpornościowy działa, aby zwalczyć infekcję. Ale jeżeli ciało stale pozostaje w stanie zapalenia, może to prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, do chorób serca, do cukrzycy, a nawet do depresji. Tak więc, sprawa jest poważna.

Przekaz jest taki, że blaski i cienie codziennego życia mogą przepowiadać zmiany w naszej biologii, które mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie, mówi badaczka Shelley Taylor, profesor psychologii z uniwersytetu University of California, w Los Angeles.


A to oznacza, że ludzie powinni inwestować we wspierające relacje społeczne, i nie powinni utrzymywać relacji, które prowadzą do powstawania wielkich konfliktów,
dodała jeszcze pani profesor Shelley Taylor.

Badanie objęło obserwacją 122 młodych kobiet i mężczyzn, którzy pisali o sobie w pamiętniku przez osiem dni, opowiadając o swoich interakcjach z innymi ludźmi. Zarówno o tych pozytywnych, jak i o tych negatywnych.

Następnie, badaczka przeprowadziła test na poziom stresu w czasie badania, jak również pobrała próbki śliny uczestników, na początku i na końcu badania. Naukowcy stwierdzili, że poziomy zapalenia – określone przez pomiar poziomów molekuł nazywanych cytokinami, które są związane z zapaleniem – rosły w momencie kiedy ludzie opowiadali o kłótni z kimś.

W badaniu z 2006 roku, naukowcy z uniwersytetu Emory University stwierdzili, że ludzie, którzy mieli depresję, byli również wyjątkowo skłonni do większego poziomu zapalenia po tym, jak doznali stresu psychicznego. Badanie to, opublikowane w American Journal of Psychiatry sugeruje, że zapalenie i depresja są ze sobą powiązane.

Komentarze do: Stresujące kłótnie związane z większym zapaleniem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz