Szukaj

Korzyści płynące z medytacji

Intensywny tryb pracy, życie w ciągłym pośpiechu, niewłaściwe odżywanie się, brak ruchu - wiele rzeczy wpływa na stres i nerwowość. Ludzie sięgają po różne środki rozluźniające, korzystnie wpływające na uspokojenie układu nerwowego (np. herbata z melisy), jednak coraz częściej doceniają medytację. Dlaczego?

Korzyści płynące z medytacji

Co to jest medytacja?

Nie ma oficjalnej definicji medytacji. Wielość jej technik, praktyk, tradycji sprawia, że nie da się stworzyć stałej klasyfikacji pojęciowej. Mówi się, że medytacja to jedność duszy i ciała i najskuteczniejsza ich terapia, moment poznawania własnego „ja”, stuprocentowy komfort psychiczny. Ludzie już od wieku medytowali na różne sposoby, aby osiągnąć oświecenie, pełną kontrolę na swoim ciałem i umysłem, zespolić się z bóstwem, zatracić się w modlitwie, poprawić swoje zdrowie psychiczne i kondycję fizyczną. Pierwotnie medytacja miała ścisły związek z religią, obecnie ten związek uległ rozluźnieniu, a medytację stosuje się, wyłącznie ze względu na jej pozytywny wpływ na samopoczucie.

Rodzaje medytacji

Jednym z rodzajów medytacji jest koncentracja na pojedynczym obiekcie. Kolejny to medytacja uważności, czyli rozwijanie umysłu. Medytować można również powtarzając mantry, czyli pewne sylaby i dźwięki. Gdy świadomie kierujemy nasz umysł ku pewnym wyobrażeniom, wówczas mamy do czynienia z medytacją wizualizacyjną. Uprawianie jogi to również medytacja połączona z przybieraniem różnych pozycji i tworzeniem odpowiedniego układu ciała.

Dobroczynny wpływ medytacji

Medytacja pozwala wyzbyć się poczucia smutku czy depresji. Przezwycięża uczucia pustki czy bliżej nieokreślonego niepokoju. W sposób naturalny rozładowuje stres. Nie od dzisiaj wiadomo, że dobre samopoczucie ma związek ze stanem świadomości. I właśnie za pomocą medytacji możemy podświadomie oddziałuje na kondycję naszego organizmu. B

Badania dowodzą, że wpływa ona na obniżenie ciśnienia krwi, zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych i spowalnia rytm serca. Całkowicie redukuje bóle związane z napięciem, np. migrenowe, likwiduje bezsenność czy obniża poziom mleczanów we krwi, tym samym redukując ataki lęków. Wpływa na regenerację organizmu, wzmacnia system immunologiczny, zwiększa produkcję serotoniny, która z kolei wpływa na poprawę nastroju.

Znacznie poprawia stabilność emocjonalną, zwiększa kreatywność oraz intuicję. Osoby medytujące lepiej radzą sobie z problemami oraz osiągają większą jasność umysłu. Stajemy się emocjonalnie szczęśliwi, a nasze wnętrze wydaje się harmonijne. Co więcej, naukowcy uważają, że regularne medytacje wpływają na poprawienie pamięci i podniesienie poziomu inteligencji. Chociaż jest trudna i wymaga determinacji, warto poświęcić czas, aby doskonalić własną technikę medytowania.

Beata Marcinowska

Komentarze do: Korzyści płynące z medytacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz