Szukaj

Kryzys związku po narodzinach dziecka

Kryzys związku po narodzinach dziecka jest niestety dosyć powszechnym zjawiskiem, aby móc mu zapobiegać należy wiedzieć, czym jest spowodowany. Postaram się, więc przybliżyć kilka podstawowych problemów, które często towarzyszom młodym rodzicom.

Kryzys związku po narodzinach dziecka

Kłótnie w sypialni

Większość kobiet po porodzie długo nie może dojść do figury z przed ciąży, jest to często przyczyną skrępowania i zawstydzenia i braku pewności siebie. Kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego ciała opornie pokazuje je nawet najbliższym. Czuje dyskomfort i nie może w pełni cieszyć się doznaniami seksualnymi. Może być to przyczyną unikania seksu przez partnerkę, w konsekwencji prowadzące do kłótni i nieporozumień. Mężczyźnie często trudno zrozumieć motywy ukochanej, gdyż dla niego jest ona nadal atrakcyjna.

Często jednak bywa zupełnie odwrotnie. To kobieta po porodzie przeżywa burze hormonów i ma ochotę na bliskość znacznie częściej. Mężczyzna jednak boi się sprawić ból ciału, które nie tak dawno temu sporo przeszło. Jak łatwo się domyśleć to również może prowadzić do kłótni. Kobieta, której odmawia się współżycia, czuje się źle, rzadko, kiedy przyjmuje racjonalne argumenty. Szczególnie, kiedy żądzą nią hormony.

Młoda mama może również być do tego stopnia zaabsorbowana potomkiem, że zaniedba życie seksualne swoje i partnera. Często zdarza się, że kobieta nie chce współżyć, bo boi się np., że dziecko się obudzi i będzie jej potrzebowało.

Zobacz także:

Rodzice i ich życie seksualne po porodzie

Zmęczenie i stres

Przed narodzinami dziecka para miała dużo czasu tylko dla siebie. Mogli wspólnie zjeść śniadanie, obejrzeć film, porozmawiać, po prostu pobyć ze sobą. Po pojawieniu się potomka, wszystko zmienia się diametralnie. Większość uwagi poświęcamy maluchowi. Często bywa, że rodzice, przestają rozmawiać na tematy niezwiązane z dzieckiem. Oboje są zestresowani i przemęczeni. Zaczyna brakować snu a jednocześnie wzrasta napięcie i nerwowość. Często byle pretekst jest przyczyna wielkiej kłótni.

Mocna więź matki z dzieckiem

To matka jest z dzieckiem od samego początku, nosi je pod sercem przez dziewięć miesięcy, to między kobietą a dzieckiem tworzy się więź prenatalna i przywiązuje się do niego bardziej niż ojciec. Również ona spędza z nim więcej czasu w szpitalu. Przygotowuje ją to do roli matki, którą jest już od poczęcia, tatą natomiast jest się dopiero od porodu. Dlatego może jej się wydawać, że lepiej poradzi sobie z potomkiem. Zdarza się, że kobieta nie dopuszcza męża do malucha twierdząc, że ona lepiej się nim zajmie. Boi się powierzyć dziecko ojcu, tymczasem mężczyzna czuje się w tym momencie niedoceniony i odepchnięty. Wzbudza to frustrację, w obojgu małżonkach.

Brak zrozumienia dla partnera

Kobieta, spędzająca cały dzień z maluchem jest zazdrosna o to, że jej partner wychodzi do pracy, ma tam kontakt z innymi ludźmi a przez to ciekawszy dzień. Nierzadko młoda mama boryka się z depresją poporodową. Mężczyzna za to jest zazdrosny o to, że w czasie, kiedy on ciężko pracuje, jego ukochana siedzi sobie w cieplutkim domku i „tylko” zajmuje się dzieckiem. Oboje są zmęczeni tą sytuacją i oboje czekają na wymarzony wieczór. Kobieta oczekuje, że partner wróci i zajmie się dzieckiem, dając jej tym samym chwilę wytchnienia. Mężczyzna zaś oczekuje, że po męczącym dniu pracy zastanie w domu ciepły obiad i uśmiechniętą żonę. Oczywiście zastaje tam zupełnie, co innego, co w prostej linii prowadzi do pretensji, zawiedzionych oczekiwań i kłótni.

Oczywiście posiadanie dzieci to nie tylko minusy, ale i wiele plusów. Wiele radości, z samego przebywania z własnym potomstwem, satysfakcja z ich kolejnych sukcesów. Dzielenie z partnerem radością wychowywania, osoby, która jest dosłowną mieszkanką naszych cech, jest połączeniem mnie i osoby, którą kocham. Chwila, kiedy kładziemy się spać tuż po zaśnięciu pociechy, zmęczeni długim dniem i kolejnymi wyzwaniami, może być czymś, co spaja związek, jak nic innego. Dzielenie się doświadczeniami minionego dnia i patrzenie na śpiącą pociechę jest chwilą niezwykle wzruszająca i romantyczną. To największe marzenie wielu kobiet, prawdopodobnie również mężczyzn. Nie dajmy sobie tego odebrać, chwilami słabości i narastająca frustracją. Dużo miłości może przezwyciężyć wszelkie trudność, miłości zarówno do dziecka jak i partnera.

Autor: Zuzanna Gałka

Komentarze do: Kryzys związku po narodzinach dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz