Szukaj

Naukowcy mówią, jak zredukwoać skutki stresu

Podziel się
Komentarze0

Stres jest wszechobecny, niezależnie od rodzaju wykonywanych zajęć, wieku czy płci. Coraz większa liczba osób doświadcza zjawiska chronicznego przemęczenia i stresu. Badania potwierdzają, że stres wprowadza nie tylko niekorzystne zmiany w naszym życiu emocjonalnym i psychicznym, ale i poważne zmiany w mózgu.

Jak to się dzieje?

Długotrwały stres powoduje podatność na różnego rodzaju zaburzenia nastroju i zwiększa niepokój. Mózg w stresie produkuje mniej neuronów, występują zaburzenia w rozwoju komórek macierzystych, co powodować może zaburzenia równowagi, kłopoty z pamięcią i koncentracją.
Amerykańscy naukowcy badając wpływ przedłużającego się stresu na procesy chemiczne przebiegające w naszym mózgu, podpowiadają, w jaki sposób możemy zminimalizować wpływ stresujących sytuacji na nasz ośrodek nerwowy.

Więcej ruchu

Aktywność fizyczna wskazywana jest jako jeden z głównych sposobów na odciążenie mózgu. Wybierz to, co lubisz najbardziej. Jazda na rowerze czy szybki spacer z psem mogą zdziałać cuda.

Stres jako konsekwencja emocjonalnych przeżyć

Kryzys w związku, śmierć bliskiej osoby, molestowanie w dzieciństwie czy utrata pracy mogą wywołać w nas traumę. Jeśli nie poddamy się terapii, przeszłość będzie wracać do nas w postaci silnego stresu czy nocnych koszmarów. Nie wstydźmy się prosić o pomoc!

Pracoholizm

Zupełne oddanie się obowiązkom jest zgubne dla naszego zdrowia. Mierzmy siły na zamiary. Nasz organizm musi odpoczywać.

Odżywianie

Zazwyczaj nasza dieta uboga jest w owoce i warzywa. Pełna słodkich przekąsek i fast-foodów. Niezdrowe żywienie wpływa na nasz poziom stresu. Jedzmy zdrowo i smacznie. Pamiętajmy o wodzie, która oczyszcza organizm.

Myśl pozytywnie

Często nieświadomie obniżamy jakość swojego życia pesymistycznymi myślami. Zastanawiasz się: Czy sobie poradzę, Czemu moje życie jest nudne? Zacznij myśleć pozytywnie. Obierz cel i dąż do niego. Powtarzaj, że ci się uda i ze wszystkim świetnie sobie poradzisz. To działa, wypróbuj już teraz. I nie zapomnij o uśmiechu. Wyzwala w mózgu endorfiny-hormony szczęścia.

Komentarze do: Naukowcy mówią, jak zredukwoać skutki stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz