Szukaj

Możliwe wykrycie ryzyka sercowo-naczyniowego dzięki analizie włosów

Pasemka włosów zawierają cenne informacje o poziomach stresu u starszych obywateli, które mogą być wykorzystane do określenia indywidualnego ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, według ostatnich badań przyjętych do publikacji w The Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).W przeciwieństwie do badania krwi, które wykrywa istniejące defekty w momencie przeprowadzenia badań, analiza skóry głowy i włosów ukazuje problemy nagromadzone przez kilka miesięcy. Takie podejście pozwala naukowcom lepiej zrozumieć zmienność poziomu kortyzolu i jej znaczenie.

Badania wykazały wyraźnie, że seniorzy, którzy mieli wyższy długoterminowy poziom hormonu stresu kortyzolu, byli bardziej narażeni na choroby układu krążenia.

- Wyniki sugerują, że podwyższony poziom kortyzolu jest ważnym sygnałem, że osoba jest narażona na choroby układu krążenia - powiedziała jedna z autorek badania, dr Laura Manenschijn z Holandii. - Ponieważ włosy i skóra głowy mogą "przechwytywać" informacje na temat tego, jak poziom kortyzolu zmienił się w czasie, analiza ich daje nam lepsze narzędzie do oceny ryzyka.


W badaniu tym mierzono poziom kortyzolu w grupie 283 mieszkańców żyjących w społeczności seniorów, w wieku 65 - 85 lat. Uczestnicy zostali wybrani losowo.

Korzystając z 3-centymetrowych próbek włosów pobranych z głowy, naukowcy byli w stanie zmierzyć poziom kortyzolu w organizmach uczestników z okresu trzech miesięcy.

Osoby z wysokim poziomem kortyzolu częściej miały niedokrwienie serca, udar mózgu, choroby tętnic obwodowych lub cukrzycę.

- Dane pokazują wyraźny związek między przewlekle podwyższonym poziomem kortyzolu a chorobami układu sercowo-naczyniowego - powiedziała wiodąca autorka badania, Elisabeth van Rossum. - Dodatkowe prace są potrzebne, aby zbadać rolę długoterminowego pomiaru kortyzolu i przekonać się, jak to może być wykorzystywane do opracowywania nowych strategii leczenia lub w zapobieganiu chorobom.


Komentarze do: Możliwe wykrycie ryzyka sercowo-naczyniowego dzięki analizie włosów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz