Szukaj

Empatia lekarzy obniża poziom stresu pacjentów?

Podziel się
Komentarze0

Lekarze, którzy poświęcają więcej czasu swoim pacjentom, słuchają ich oraz okazują zrozumienie, wywierają na nich niebywale pozytywny wpływ, co przejawia się w zwiększonej tolerancji na ból, a także stres. Są to wnioski, które naukowcy wysnuli na podstawie wyników swoich najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Patient Education and Counseling.Testy przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Michigan wykazały, że empatia lekarzy oddziałuje pacjentów, zmniejszając aktywność części mózgu odpowiedzialnej za odporność na ból.

- Musimy przeprowadzić większą ilość badań, by dokładnie zrozumieć ów mechanizm - powiedział Issidoros Sarinopoulos, profesor radiologii na Uniwersytecie Stanowym w Michingan - Jednakże badania te są pierwszym krokiem, zbliżającym nas do rozwikłania zagadki, jaką jest wpływ empatii okazywanej pacjentom na ich stan zdrowia.       

W badaniach wzięło udział 9 kobiet, które poddały się rezonansowi magnetycznemu. Przed badaniem, każda z nich odbyła rozmowę ze swoim lekarzem. Rozmowa części z nich opierała się na rzeczowym dialogu dotyczącym informacji technicznych oraz np. leków jakie brały dotychczas, podczas gdy druga grupa odbyła miłą konwersację. Lekarz wypytywał pacjentki o życie rodzinne, pracę i wszystko co mogło mieć chociażby najmniejszy wpływ na ich stan zdrowia.

Następnie naukowcy nakazali pacjentkom przyjrzeć się zdjęciom obydwóch lekarzy w trakcie wykonywania rezonansu. Okazało się, że u kobiet, z którymi lekarz odbył miłą konwersację, zaobserwowano spadek aktywności części mózgu odpowiedzialnej za ból, w chwili w której pokazywano im zdjęcia owego lekarza. Dla porównania, gdy przedstawiano im zdjęcia drugiego z lekarzy (którego nie znały), nie zaobserwowano żadnych zmian mózgu.

Wcześniej w tym roku w Academic Medicine opublikowano artykuł traktujący o wpływie stopnia empatii lekarzy na pacjentów. Autorzy artykułu wykazali, że pacjenci z cukrzycą mający empatycznych lekarzy wykazują znacznie mniejsze skłonności do występowania ostrych powikłań metabolicznych, niż pacjenci których lekarze nie okazywali im dużego zainteresowania. 

Komentarze do: Empatia lekarzy obniża poziom stresu pacjentów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz