Szukaj

Odwrócenie wazektomii szansą na przywrócenie płodności

Podziel się
Komentarze0

Odwrócenie wykonanej uprzednio wazektomii powinno być przeprowadzane przez doświadczonych w mikrochirurgii urologów i specjalistów w zakresie wspomaganego rozrodu, jak podaje najnowszy numer British Journal of Urology International.Odkrycia te są oparte na serii ankiet przeprowadzonych w ciągu 10 lat wśród członków British Association of Urological Surgeons (BAUS).

„Z naszych badań jasno wynika, że pary nie powinny decydować się na konsultację z przypadkowym urologiem, ale ze specjalistą, który posiada wiedzę o wszystkich czynnikach wpływających na wynik zabiegu odwrócenia wazektomii” - tłumaczy współautor publikacji, dr Stephen R. Payne z brytyjskiego Manchester Royal Infirmary.

Prowadzenie pacjenta po wcześniej dokonanej wazektomii to złożony proces wymagający szczegółowej wiedzy w zakresie technik chirurgicznych i dostępnych opcji zmaksymalizowania szans na każdą kolejną ciążę.

Około 6 procent mężczyzn po dokonaniu zabiegu interesuje się możliwością odwrócenia procedury, która ponownie pozwoliłaby na spłodzenie potomstwa. Istnieje ich kilka, między innymi odtworzenie ciągłości nasieniowodów czy chirurgiczne pobieranie nasienia.

Zobacz również:Ogólna analiza ankiet wykazała, że:


•    ponad 80% respondentów (członków BAUS) przeprowadzało zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów, ale jedynie trzy czwarte z nich wykonywało go mniej niż 15 razy w ciągu roku

•    jedynie połowa z nich doradzała zainteresowanym parom alternatywę dla zabiegu chirurgicznego

•    mniej niż połowa z nich (41%) informowała o szczegółowych skutkach takiej interwencji w organizm pacjenta.


Jednakże wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku pokazały, że członkowie sekcji andrologicznej BAUS, którzy specjalizują się w problemach związanych z męskimi narządami rozrodczymi, częściej niż eksperci innych instytucji:

•    przeprowadzali zabiegi odwrócenia wazektomii (25% do 4%)

•    nalegali na konsultację z obojgiem partnerów (85% do 80%)

•    chcieli przedyskutować inne możliwości spłodzenia potomstwa (63% do 44%)

•    byli w pełni poinformowani w kwestii kryteriów zapłodnienia in vitro (54% do 23%)

•    rutynowo pobierali nasienie przed przeprowadzeniem zabiegu (28% do 10%)

•    zapewniali indywidualne prognozy efektów (86,5% do 71%)

•    używali mikroskopu operacyjnego (40% do 26%).

Uzyskane dane naświetliły profesjonalizm i wiarygodność ekspertów BAUS, co podkreśla w swoich wypowiedziach dr Pane.

„Z wyników można wyciągnąć wniosek, że chirurdzy ukierunkowani na problemy andrologiczne potrafią zapewnić bardziej wyważony punkt widzenia - udzielają informacji, które pozwalają parom na podjęcie najlepszej dla nich decyzji. Dalsze analizy pokazują, że jakość usług poprawia się tym szybciej, z im większą liczbą przypadków stykają się lekarze,” mówi ekspert.

Komentarze do: Odwrócenie wazektomii szansą na przywrócenie płodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz