Szukaj

Odwrócenie wazektomii szansą na przywrócenie płodności

Podziel się
Komentarze0

Odwrócenie wykonanej uprzednio wazektomii powinno być przeprowadzane przez doświadczonych w mikrochirurgii urologów i specjalistów w zakresie wspomaganego rozrodu, jak podaje najnowszy numer British Journal of Urology International.Odkrycia te są oparte na serii ankiet przeprowadzonych w ciągu 10 lat wśród członków British Association of Urological Surgeons (BAUS).

„Z naszych badań jasno wynika, że pary nie powinny decydować się na konsultację z przypadkowym urologiem, ale ze specjalistą, który posiada wiedzę o wszystkich czynnikach wpływających na wynik zabiegu odwrócenia wazektomii” - tłumaczy współautor publikacji, dr Stephen R. Payne z brytyjskiego Manchester Royal Infirmary.

Prowadzenie pacjenta po wcześniej dokonanej wazektomii to złożony proces wymagający szczegółowej wiedzy w zakresie technik chirurgicznych i dostępnych opcji zmaksymalizowania szans na każdą kolejną ciążę.

Około 6 procent mężczyzn po dokonaniu zabiegu interesuje się możliwością odwrócenia procedury, która ponownie pozwoliłaby na spłodzenie potomstwa. Istnieje ich kilka, między innymi odtworzenie ciągłości nasieniowodów czy chirurgiczne pobieranie nasienia.


Ogólna analiza ankiet wykazała, że:


•    ponad 80% respondentów (członków BAUS) przeprowadzało zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów, ale jedynie trzy czwarte z nich wykonywało go mniej niż 15 razy w ciągu roku

•    jedynie połowa z nich doradzała zainteresowanym parom alternatywę dla zabiegu chirurgicznego

•    mniej niż połowa z nich (41%) informowała o szczegółowych skutkach takiej interwencji w organizm pacjenta.


Jednakże wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku pokazały, że członkowie sekcji andrologicznej BAUS, którzy specjalizują się w problemach związanych z męskimi narządami rozrodczymi, częściej niż eksperci innych instytucji:

•    przeprowadzali zabiegi odwrócenia wazektomii (25% do 4%)

•    nalegali na konsultację z obojgiem partnerów (85% do 80%)

•    chcieli przedyskutować inne możliwości spłodzenia potomstwa (63% do 44%)

•    byli w pełni poinformowani w kwestii kryteriów zapłodnienia in vitro (54% do 23%)

•    rutynowo pobierali nasienie przed przeprowadzeniem zabiegu (28% do 10%)

•    zapewniali indywidualne prognozy efektów (86,5% do 71%)

•    używali mikroskopu operacyjnego (40% do 26%).

Uzyskane dane naświetliły profesjonalizm i wiarygodność ekspertów BAUS, co podkreśla w swoich wypowiedziach dr Pane.

„Z wyników można wyciągnąć wniosek, że chirurdzy ukierunkowani na problemy andrologiczne potrafią zapewnić bardziej wyważony punkt widzenia - udzielają informacji, które pozwalają parom na podjęcie najlepszej dla nich decyzji. Dalsze analizy pokazują, że jakość usług poprawia się tym szybciej, z im większą liczbą przypadków stykają się lekarze,” mówi ekspert.

Komentarze do: Odwrócenie wazektomii szansą na przywrócenie płodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz