Szukaj

Krew w spermie - Hematospermia

Obecność krwi w ejakulacje określa się jako hematospermie. Krew w spermie nie zdarza się zbyt często ale jeżeli już wystąpi może ona dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Należy wspomnieć, że szczyt występowania przypada między 30 a 40 rokiem życia. U około 85% pacjentów z hematospermią, będzie ona nawracającym epizodem.

Krew w spermie - Hematospermia

U około 50% przypadków nie są znane przyczyny występowania hematospermi. Nasienie wydalane przez prącie podczas erekcji pochodzi z wielu narządów : jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne. Większa część ejakulatu pochodzi z pęcherzyków nasiennych i prostaty. Infekcja lub stan chorobowy tych organów mogą powodować wystąpienie krwi.

Rzadko zdarza się, żeby nowotwór powodował pojawienie się tego nieprzyjemnego objawu. Jednak nie można tego całkowicie wykluczyć, gdyż u znikomej liczby pacjentów takie objawy mają miejsce. Zdarza się, że pacjenci u których była wykonywana biopsja prostaty zauważają krew w spermie. Nie ma się jednak czym martwić, gdyż symptom ten jest naturalnym następstwem zabiegu i w niedługim czasie ustępuje.

Szacuje się, że w wypadku 0,3% pacjentów hematospermia jest objawem rozwijającego się w organizmie mężczyzny nowotworu. Złośliwe nowotwory jądra oraz prostaty rzadko kojarzone są z hematospermia. Pacjenci z hematospermią zazwyczaj są przypisywani do dwóch grup.

Pierwsza grupa hematospermii

Pierwsza z nich to mężczyźni u których krew w ejakulacie, to jedyny objaw zmian w organizmie. To oznacza, że  podczas badania dróg moczowych oraz narządów rodnych nie stwierdza się żadnych zmian. Tym samym pacjent nie cierpi na jakieś poważne zaburzenia bądź schorzenia. Wystąpienie krwi, jest samoistne i oznacza że zniknie ona w krótkim czasie bez potrzeby leczenia. U około 15% pacjentów hematospermia wystąpi ponownie. W tej grupie osób zaleca się ponowne wykonanie badań. Gdy zauważą krew w moczu, a także spermie i zaczną odczuwać ból podczas oddawania moczu.

Metody leczenia dla pierwszej grupy

Lekarze urolodzy w wypadku wystąpienia Hematospermi z pierwszej grupy zazwyczaj uważają, że jest ona wynikiem krwawienia z pęcherzyków nasiennych. W przeszłości przepisywano pacjentowi małą dawkę hormonów żeńskich. Powodowały one jednak zbyt duży spadek libido, ckliwość sutków, obrzęki. Obecnie zrezygnowano z tej metody leczenia na rzecz skutecznych antybiotyków.

Druga grupa hematospermii

W wypadku drugiej grupy hematospermii tzw. wtórnej, jest ona podejrzewana w wypadku biopsji, zakażenia układu moczowego, prostaty lub nowotworu. Rzadko czynnikiem wywołującym krew może być zakażenie pasożytami, hemofilia. Pacjenci u których hematospermia powiązana, jest z zakażeniem dróg moczowych wymagają pełnej oceny urologicznej. Jak również teleskopowego badania pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. W momencie w którym lekarz stwierdzi możliwość wystąpienia objawu ze względu na raka prostaty wykonuje się biopsje i badania ultra dźwiękowe.

Wystąpienie i leczenie hermatospermii

Podsumowując wystąpienia hematospermi może być bardzo nieprzyjemnym i stresogennym doświadczeniem dla mężczyzny. Jednak u większości pacjentów stwierdzone nieprawidłowości nie wymagają leczenia. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia wystąpienia innych chorób. Idiopatyczne przypadki wystąpienia krwi leczone są masażem prostaty lub tetracykliną. Jak wspomniano kilkakrotnie w tym artykule, krew w spermie może czasem ponownie się pojawiać ale jest to zwykle samoistne i nie niesie ryzyka wystąpienia innych chorób.

Komentarze do: Krew w spermie - Hematospermia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz