Szukaj

Zastrzyki hormonalne - jak je robić?

Podziel się
Komentarze0

Na pewno zastrzyki nie są dla Ciebie żadną nowością, jako dziecko kiedy chorowałaś lekarz mógł zapisać Ci antybiotyk podawany przez zastrzyk. Ale też bardzo prawdopodobne, jest że sama takiego zastrzyku nie wykonywałaś. Jeżeli zostałaś skierowana na hormonalną terapie zastępczą będziesz musiała sama nauczyć się robić iniekcję z hormonów.


Zanim zaczniesz robić sobie zastrzyki możesz próbować np. na pomarańczy, pomoże Ci to nabrać pewności.  Pierwszego zastrzyku nie wykonuj jednak sama, najlepiej by dokonało się to pod okiem fachowca jakim jest lekarz lub pielęgniarka. Na pewno pierwsze zastrzyki będą dla Ciebie stresujące ale sama zauważysz, że z każdym kolejnym jest już coraz lepiej. I co ważne zawsze stosuj się do instrukcji, jaką przedstawi Ci twój lekarz.


Oto wskazówki, jak krok po kroku wykonywać zastrzyk hormonalny

  • Na początek wybierz miejsce we własnym domu, które będzie spokojne i pozbawione rzeczy jakie mogłyby Cię rozproszyć. Najpewniej będzie to łazienka lub kuchnia, gdyż poza tym iż będzie ciche na pewno będzie czyste.
  • Zadbaj o swoją higienę.
  • Umyj ręce, a następnie na blacie przygotuj czyste miejsce w jakim położysz waciki, strzykawki, lek, igły a także pojemnik na odpadki.
  • Jeżeli chcesz znieczulić skórę przed zastrzykiem miej pod ręką lód.
  • Bardzo ważne jest aby igła nie miała kontaktu z niczym poza wnętrzem flakonu w jakim się znajduje. W innym przypadku będzie ją trzeba uznać za skażoną.
  • Wybierz odpowiednią strzykawkę oraz igłę wedle instrukcji, jaką przekaże Ci lekarz. Iniekcje wykonywane są najczęściej podskórnie z użyciem strzykawki jednomililitrowej.


Teraz możesz przygotować się do wykonania zastrzyku.


Jeżeli wykonujesz zastrzyk domięśniowy najpierw znajdź odpowiednie miejsce na ciele, najbardziej odpowiednim miejscem do tego jest górna zewnętrzna część pośladka. Następnie połóż się, usiądź czy też stań, przenosząc ciężar ciała na drugą, niekłutą stronę. Kolejno wybrane miejsce przetrzyj wacikiem nasączonym alkoholem, teraz zdejmij osłonkę z igły, następnie trzymając strzykawkę z igłą do góry, strzepnij pęcherzyki powietrza jakie mogły się ewentualnie pojawić i powoli naciśnij tłoczek, aż z igły wypłynie jedna kropelka leku. Kolejno uciśnij mocno miejsce wkłucia, ściskając między palcami zarówno skórę oraz mięsień. Wbij szybko igłę pod kątem 90stopni tak by cała weszła pod skórę, odciśnij tłok, gdy w strzykawce pojawi się krew, wyciągnij igłę, wymień ją i powtórz czynność. Powoli naciskaj tłok do końca. Kiedy skończysz wyjmij szybko strzykawkę, a następnie przez 30 sek masuj miejsce nakłucia to pozwoli Ci rozprowadzić lek.


Zastrzyk podskórny
Dobrym miejscem do wykonania tego zabiegu, to kilka centymetrów poniżej pępka. Jeżeli czujesz taką potrzebę znieczul miejsce lodem. Następnie przetrzyj wybrane miejsce wacikiem nasączonym alkoholem. Zdejmij osłonkę z igły , trzymaj strzykawkę z igłą do góry, strzepnij ewentualne pęcherzyki powietrza i naciskaj powoli tłoczek tak by z igły wypłynęła kropla leku. Ściśnij fałd skóry palcami. Następnie szybko wbij igłę pod kątem 45 stopni, tak by cała weszła pod skórę, a potem zwolnij palce trzymające skórę.

Powoli wciskaj tłok, a gdy cały lek zostanie wstrzyknięty, szybko wyciągnij igłę. Zastosuj ucisk na miejsce wkłucia, aby ewentualnie krwawienie jakie ewentualnie może się pojawić.

Komentarze do: Zastrzyki hormonalne - jak je robić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz