Szukaj

Zapalenie piersi a karmienie naturalne – jak postępować?

Podziel się
Komentarze0

W okresie karmienia naturalnego, szczególnie w kilku pierwszych tygodniach po porodzie, u części mam pojawia się zaczerwienienie i obrzęk piersi, ból, dreszcze oraz gorączka. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu piersi,  które  dotyczy od kilku do ponad dwudziestu procent karmiących kobiet. Wbrew pozorom nie jest ono powodem do odstawienia dziecka od piersi, a wręcz przeciwnie – przerwanie karmienia, nawet chwilowe, może prowadzić do powikłań i przedłużenia kuracji.

Zapalenie piersi a karmienie naturalne  – jak postępować?


Przyczyny zapalenia piersi

Do występowania zapalenia piersi przyczynia się niewłaściwa technika karmienia i nieprawidłowe ssanie dziecka, co może skutkować uszkodzeniem brodawek. Jeśli dolegliwość ta nie jest leczona, istnieje ryzyko zakażenia, a następnie zapalenia.

Kolejną, bardzo częstą przyczyną zapalenia piersi jest zastój pokarmu, czyli jego zaleganie w kanalikach mlecznych, które powstaje na skutek odciągania zbyt małej ilości mleka. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dziecko karmione jest zbyt rzadko i krótko, nieefektywnie ssie lub jest niewłaściwie przystawiane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy niemowlę przez dłuższy czas pobiera mleko tylko z jednej piersi, wtedy w drugiej zaczyna zalegać pokarm
– mówi konsultantka laktacyjna, Dorota Szatkowska.

Zapalenie może powstawać także jako konsekwencja urazu lub ucisku piersi. Warto więc zadbać o wygodny, przepuszczający powietrze, niezbyt obcisły biustonosz. Należy także unikać uciskania piersi w tracie karmienia – wystarczy podtrzymywać ją szeroko rozwartą dłonią na kształt litery U. Stosowany niegdyś nożycowy układ palców, który polegał na uciskaniu brodawki wskazującym i środkowym palcem, może przyczyniać się do wystąpienia zapalenia.


Objawy zapalenia piersi

Zapalenie piersi utrzymuje się z reguły ok. 3-4 dni i dotyczy najczęściej górnozewnętrznej części piersi. Jego objawami są dolegliwości takie jak: rosnąca gorączka, dreszcze, miejscowy obrzęk, zaczerwienienie, zgrubienie i ból piersi oraz symptomy typowe dla grypy tj. złe samopoczucie, osłabienie organizmu, bóle głowy i mięśni.

Zapalenie piersi a karmienie naturalne

Kontynuowanie karmienia czy też odciągania pokarmu jest warunkiem koniecznym do wyleczenia zapalenia. Mleko mamy jest dla malucha zupełnie bezpieczne, ponieważ podczas ssania w piersi mamy powstają przeciwciała, które chronią go przed bakteriami. Karmienie powinno odbywać się bardzo często, mniej więcej co 2 godziny, aby pierś mogła zostać wystarczająco opróżniona. Wcześniej jednak trzeba znaleźć i zlikwidować przyczyny zapalenia piersi np. zmienić biustonosz na mniej uciskowy i wprowadzić prawidłowe techniki przystawiania. W tym przypadku zaleca się pozycję spod pachy, która jest najbardziej komfortowa przy zapaleniu zewnętrznych kwadratów piersi. Każde karmienie powinno być wystarczająco długie – jeśli jednak ból jest zbyt duży i pojawia się problem z wypływem mleka, należy przystawić dziecko do zdrowej piersi, a po pewnym czasie powrócić do chorej. Jeśli maluch nie chce ssać tak często, należy odciągać pokarm. - podkreśla konsultantka laktacyjna, Dorota Szatkowska.

Ze względu na korzystny wypływ karmienia naturalnego na leczenie zapalenia piersi, nie należy z niego rezygnować. Tym bardziej, że naturalne mleko matki jest bardzo cenne dla dziecko i powinno trwać co najmniej przez pierwszych sześć miesięcy jego życia.

Metody leczenia zapalenia piersi

Do niefarmakologicznych środków leczenia zapalenia piersi należą:

- wilgotne, ciepłe (ale nie gorące!) okłady piersi przed karmieniem, natomiast zimne i mokre po karmieniu
- okłady z surowej, białej kapusty po karmieniu, ale nie częściej niż 3-4 razy na dobę – kapusta ma właściwości kojące, zmniejszające obrzęk i przeciwzapalne
- bardzo delikatne masowanie piersi w kierunku brodawki - w trakcie karmienia, pomiędzy wypływami mleka
- odpoczynek
- zdrowa i pełnowartościowa dieta
- zwiększenie ilości przyjmowanych płynów – co najmniej 2 litry dziennie

Do farmakologicznych metod leczenia zapalenia piersi należy przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Jeśli pojawiło się ono w okresie występowania ran na brodawkach, wówczas konieczne jest leczenie antybiotykiem. Rany na brodawkach mogą powodować wnikanie bakterii w głąb piersi, co wywołuje stan zapalny. Leczenie zapalenia piersi powinno odbywać się pod kontrolą lekarza i konsultanta laktacyjnego.

Komentarze do: Zapalenie piersi a karmienie naturalne – jak postępować?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz