Szukaj

Migrena chroni pamięć

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore doszli do takich wniosków na podstawie badań prowadzonych w grupie 1448 kobiet, z czego 204 cierpiały na bóle migrenowe. Na początku doświadczenia i po 12 latach poddano je testom oceniającym zdolności umysłowe, w tym pamięć. Okazało się, że choć na początku kobiety z migrenami uzyskiwały gorsze wyniki w testach, to z upływem czasu, po przekroczeniu 50-tki, ich sprawność umysłowa pogarszała się wolniej, niż u kobiet bez bólów migrenowych.Jak spekulują badacze, za efekt ten mógłby częściowo odpowiadać fakt, że w terapii migren regularnie stosuje się niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen. Wiadomo bowiem, że procesy zapalne przyczyniają się do miażdżycy naczyń, a ta pogarsza dopływ krwi do mózgu i przyspiesza typowe dla starszego wieku zaburzenia funkcji poznawczych. Jednak autorom pracy nie udało się potwierdzić tej hipotezy.


"Z drugiej strony, wiadomo, że skłonność do migren często skłania pacjentów do zmian stylu życia i diety, co może korzystnie wpływać na mózg i zdolności umysłowe" - zastanawia się prowadząca badania dr Amanda Kalaydjian. Do alternatywnych metod leczenia migren należy np. ograniczenie spożycia kofeiny, dbanie o wystarczającą ilość snu i stosowanie technik relaksacyjnych, przypomina badaczka.

Zdaniem Kalaydjian, bardziej prawdopodobne jest jednak, że za związek migren z wolniejszym spadkiem zdolności umysłowych odpowiada jakiś mechanizm biologiczny, np. różnice w aktywności mózgu, bądź w naczyniach krwionośnych odżywiających mózg. Przyszłe badania powinny pomóc w wyjaśnieniu tych wątpliwości, konkludują naukowcy. PAP

Komentarze do: Migrena chroni pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz