Szukaj

Zapalenie mózgu

Podziel się
Komentarze2

Przyczyny zapaleń mózgu u dzieci: Wirusy: nagminnego zapalenia ślinianek przyusznych (świnki), Herpes simplez, enterowirusy, adenowirusy, wirus Epsteina-Barr, odry, różyczki, cytomegalii, grypy A i B, arbowirusy. Bakterie: H. influenzae, N. meningitidis, S. pneu-moniae, Mycobacterium tuberculosis, Borrelia, Leptospira, Treponemapallidum, B. pertussis, My-coplasma. Pasożyty: Toxoplasma, Toxocara, Trypanosoma, Plasmodium. Grzyby: Cryptococcus. Wirusowe zapalenia mózgu Mogą przebiegać wyłącznie jako postać mózgowa lub łącznie z zapaleniem opon, czasem z towarzyszącym zajęciem nerwów czaszkowych. Choroba może przebiegać w różnoraki sposób - od postaci bardzo łagodnych do bardzo ciężkich. Występuje sezonowość zachorowań z przewagą w okresie jesienno-letnim.

Przebieg infekcji jest dwufazowy. Po okresie nieżytowym trwającym kilka dni i pozornym powrocie do zdrowia występują objawy mózgowe, jak zaburzenia świadomości, drgawki, niedowłady o różnym nasileniu i lokalizacji, niekiedy bardzo burzliwe i kończące się śmiercią. Objawom mózgowym towarzyszą objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, również o różnym nasileniu, do niewydolności krążenia włącznie.

W zależności od nasilenia choroby szeroka jest skala dolegliwości, poczynając od gorączki, bólów głowy i osłabienia, a kończąc na porażeniach, zaburzeniach wzroku, podwójnym widzeniu, drgawkach i nieprzytomności.


Ryzyko zachorowania

W największym stopniu na zachorowanie narażone są niemowlęta i ludzie bardzo starzy.

Możliwe następstwa i powikłania

Lekkie zapalenie mózgu w ramach grypy często nie zostaje zauważone i przemija wraz z grypą. Natomiast wirusy, jak Her-pes simplex (opryszczka), mogą doprowadzić do ciężkiego schorzenia, wymagającego wielotygodniowego pobytu w szpitalu. Może przy tym dojść do długotrwałych porażeń i zaburzeń mowy. W rzadkich przypadkach z zapalenia mózgu może się rozwinąć w przyszłości choroba Parkinsona

Bakteryjne zapalenia mózgu
Zachorowania o podłożu bakteryjnym zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Komentarze do: Zapalenie mózgu (2)

lucyna000
lucyna000 08-09-2008 14:07

Zapalenie mózgu i rdzenia kregowego.

2

Przezyłam zapalenie mózgu i rdzenia kregowego.Okres choroby trwał zaledwie 2,5 miesiaca.Mialam 4 konczynowy niedowład.Nie ruszałam nogami ani rekami.Mowa wracała stopniowo jak i wzrok.Jest to straszny wirus a przezyc to ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze