Szukaj

Zastosowanie metody Vojta u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Poprzez metodę Vojty rozumiemy program ćwiczeń, który w dużym stopniu pomaga maluchom cierpiącym na porażenie mózgowe zmniejszyć objawy, które pojawiły się w wyniku uszkodzenia mózgu. Terapia zmierza przede wszystkim do przywrócenia fizjologicznych wzorców ruchowych. Dzieci z zaburzeniami ruchowymi mają problem ze swoją aktywnością fizyczną, dlatego konieczna okazuje się rehabilitacja.


Kiedy można przeprowadzić badanie?

Badanie jest możliwe do przeprowadzenia u noworodków oraz wcześniaków, u których występuje znaczna niedowaga. Dzięki tej metodzie możliwe okazuje się wykrycie nawet bardzo niewielkich objawów świadczących o uszkodzeniu mózgu. Dzieci, u których  nieprawidłowości zostały wykryte we wczesnym etapie, mają większą szansę na powodzenie terapii.

Jak wygląda badanie metodą Vojty?

Należy położyć dziecko na stole służącym do badań i obserwować dokładnie jego zachowanie zwłaszcza wtedy gdy dochodzi do zmiany ułożenia ciała. Maluch, którego rozwój ruchowy przebiega w sposób prawidłowy powinien wykazywać pewne mechanizmy obronne. Najważniejsze w trakcie badań jest obserwowanie tzw. pierwotnych odruchów dziecka.

Jaki cel ma terapia?

Przede wszystkim chodzi tutaj o utworzenie nowej drogi nerwowej, by móc zastąpić uszkodzoną ścieżkę układu nerwowego. Terapia pomaga pobudzić układ nerwowy. Istotna jest stymulacja kilku miejsc ciała dziecka jednocześnie, gdyż daje to większe efekty. Maluch ułożony jest w pozycji aktywującej, co pomaga w większym stopniu osiągnąć stan napięcia mięśniowego w trakcie całego procesu stymulacji. Napięcie mięśniowe powstaje wtedy, gdy drażnimy określone punkty ciała dziecka. I na tym właśnie polega rehabilitacja. Drażnione punkty nazywane są strefami wyzwolenia. Znajdują się one na kończynach tułowia, ścięgnach, na okostnej, na brzuścach mięśni.


Rozciąganie jednej partii mięśni prowadzi do przenoszenia reakcji na kolejne mięśnie. Jest to tzw. reakcja łańcuchowa. W ten sposób napięcie mięśniowe dotyka całego ciała dziecka. Metoda Vojty sprzyja tworzeniu nowych wypustek nerwowych, które wraz ze zdrowymi komórkami budują nowe połączenia, tzw. synapsy.

Jakie warunki muszą zostać spełnione by mogło dojść do stymulacji metodą Vojty?

 • Rodzice, by móc wykonywać ćwiczenia w domu, muszą odbyć wcześniej odpowiednie szkolenie.
 • Stół, na którym chcemy wykonywać ćwiczenia, powinien być pokryty cienkim materacem.
 • Dziecko przed ćwiczeniami powinno być najedzone i wyspane.
 • Dziecko powinno być nagie podczas ćwiczeń.
 • Najlepiej, by stymulacja odbywała się 4 razy dziennie po kilka minut.
 • Ćwiczenia należy przerwać w przypadku, gdy dziecko choruje lub bierze jakieś antybiotyki.
Jakie są główne cele rehabilitacji?
 • Przede wszystkim torowanie ścieżek, na których odbywa się ruch.
 • Włączenie działania mięśni.
 • Koordynowanie postawy ciała.
Rehabilitacja składa się z dwóch podstawowych etapów:
 • pełzania ruchowego
 • obrotu ruchowego

Komentarze do: Zastosowanie metody Vojta u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz